تکنولوژی

یکصد برند با ارزش جهان معرفی شدند

نام نویسنده: حسن کریمی

با استناد به جدیدترین گزارش منتشر شده از طرف شرکت Interbrand به‌نظر می‌رسد سیلیکون ولی همچنان منزلگاه با ارزش‌ترین برندهای حال حاضر جهان است. با استناد به این گزارش، آنچه به چشم می‌آید حضور اپل و گوگل در جایگاه اول و دوم این لیست از بهترین و یا بهتر است بگوییم با ارزش‌ترین برندهای دنیا است.
در این گزارش، ارزش برند اپل 170.3 میلیادر دلار اعلام شده که در مقایسه با سال گذشته 43 درصد رشد نشان می دهد. ارزش برند گوگل نیز 120.3 میلیارد دلار عنوان شده که این برند نیز در مقایسه با سال گذشته با 12 درصد افزایش ارزش روبرو شده است. لازم به ذکر است که ارزش برند فیس‌بوک که در جایگاه بیست و سوم این لیست قرارگرفته است با افزایش 54 درصدی به 22 میلیارد دلار رسیده که بیشترین میزان افزایش را در میان برندهای موجود در گزارش سالی جاری (در مقایسه با گزارش سال گذشته) نشان می‌دهد.
 
 
با توجه به تغییر ساختاری که اطلاعات و تکنولوژی در نحوه ارائه تبلیغات ایجاد کرده‌اند شاهد تغییر در نحوه خرید و فروش تبلیغات و البته هدف قراردادن مشتریان خاص با توجه به علاقمندی‌ها، رفتار و دیگر اطلاعات آن‌ها هستیم تا نهایتا صنعت تبلیغات نیز پایه‌های بازاریابی و در کنار آن ارزش برندها را تحت تاثیر قراردهند. 
آن‌چه که در گزارش امسال Interbrand بیش از دیگر موارد به چشم می‌آید، برتری شرکت‌های دنیای تکنولوژی در لیست منتشر شده، آن هم به نحوی است که بیش از یک سوم از ارزش مجموع صد برند حاضر در این گزارش به شرکت‌های فعال در این حوزه اختصاص دارد. به عنوان یک مثال ساده، می‌توان به حضور شرکت‌های اپل و گوگل در جایگاه‌های اول و دوم اشاره کرد. شرکت کوکاکولا یک غریبه با حوزه تکنولوژی، با ارزش 78 میلیارد دلار در رده سوم این لیست قرارگرفته است اما از جمله دیگر شرکت‌های حاضر در حوزه تکنولوژی می‌توان به مایکروسافت در مکان چهارم، IBM در مکان پنجم و سامسونگ در مکان هفتم اشاره کرد. این در حالی است که Interbrand، شرکت IBM را در دسته برندهای خدمات تجاری و آمازون (در رده دهم لیست) را در دسته برندهای خرده‌فروش قرارداده است. دیگر شرکت‌های مهم حاضر در مکان‌ها بالای این رده‌بندی نیز شامل تویوتا (رده ششم)، جنرال الکتریک (رده هشتم) و مک‌دونالد (رده نهم) هستند. 
لازم به ذکر است که Interbrand جایگاه و ارزش برندهای مختلف را بر اساس فاکتورهای مختلف شامل میزان درآمد شرکت از یک محصول تحت تولید آن برند، تاثیر یک برند در تصمیم گیری مشتریان و یا بهتر است بگوییم در تغییر تصمیم آن‌ها برای استفاده از خدمات آن و وفاداری و صداقت برند می‌سنجد. 
دیگر شرکت‌های شاخص حاضر در این رده‌بندی شامل شرکت خودروسازی آلمانی فولکس‌واگن است که امسال در رده 35 قرارگرفته است. این شرکت سال گذشته در رده 31 قرارگرفته بود اما اکنون 9 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این کاهش ارزش می‌تواند در نتیجه بحرانی باشد که به تازگی این شرکت را دچار نوعی تنزل جایگاه در سطح جهانی کرده است. لازم به ذکر است که ارزش کلی لیست 100 برند برتر لیست در مقایسه با سال گذشته 7 درصد افزایش یافته است. 
 
 
نکته قابل ملاحظه دیگر حضور شرکت چینی لنوو در این لیست، آن‌هم برای اولین بار و البته در رده صدم است تا پس از هواوی که سال پیش در این لیست قرارگرفته بود، اکنون این شرکت چینی هم به لیست صدتایی‌ها اضافه شود. دیگر ورودی‌های جدید این لیست شامل Lego، PayPal، Mini  هستند. این در حالی است که Pizza Hut، Gap، نوکیا، نینتندو و دوراسل از ترکیب لیست صدتایی‌ها خارج شده‌اند. شرکت Lego بالاترین جایگاه را در میان برندهای تازه‌وارد در اختیار دارد. این شرکت دانمارکی تولید کننده اسباب‌بازی با ارزش 5.36 میلیارد دلار در جایگاه هشتاد و دوم لیست و بالاتر از شرکت‌هایی مانند شورولت، FedEx، Heineken، Ralph Lauren و Kleenex قرارگرفته است که این را بیش از هر چیز دیگری مدیون فیلم Lego و قراردادهای موثر در مجموعه‌هایی مانند Jurassic World، Star Wars و Frozen  است. 
لازم به ذکر است یکی از فاکتورهای در نظر گرفته شده در این بررسی‌ها، حضور برند در سطح جهانی است. در واقع برندهای مورد نظر باید حداقل 30 درصد از درآمد خود را از فروش در بیرون از خانه بدست آورده باشند تا سود بلندمدت برای شرکت ایجاد شده باشد. صد برند حاضر در این لیست به‌طور مجموع 1.7 تریلیون دلار ارزش دارند و همان‌طور که عنوان شد در مقایسه با سال گذشته 7 درصد افزایش ارزش مجموع را شاهد هستیم. 
 
 
علی‌رغم حضور برجسته شرکت‌هایی مانند Uber با خدمات دهی ویژه به مسافران و شرکتی مانند Blablacar، ارائه دهنده سرویس‌های استفاده مشترک از خودرو و همسفری، همچنان شرکت‌های سنتی خودرو در این لیست حضور پررنگی دارند تا 15 برند از مجموع این 100 برند را تشکیل دهند. 
تویوتا، بی‌ام‌دبلیو، مرسدس بنز و هوندا در رده 20 برند برتر لیست قراردارند و این در حالی است که نیسان با افزایش ارزش 19 درصدی در گزارش سال جاری در رده چهل و نهم قرارگرفته است. Mini نیز با ارزش برند 4.24 میلیارد دلار در رده نود و هشتم قرارگرفته است. 
در نگاهی متفاوت به این لیست می‌توان مشاهده کرد که تنها شش مورد از 100 برند برتر موجود در لیست در بریتانیا قراردارند که مجموع ارزش آن‌ها 2.2 درصد از مجموع  ارزش کل را تشکیل می‌دهد. HSBC با ارزش 11.66 میلیارد دلار، پیشتاز لیست بریتانیایی‌ها است و در رده سی و هفتم قرارگرفته است. 
Jez Frampton مدیر اجرایی Interbrand دیدگاه خود در خصوص این لیست را اینگونه تشریح می‌کند:
” در دنیای کنونی، شرکت‌ها و برندهای مختلف باید خود را با سرعت و شتاب بالای زندگی جدید تطبیق دهند. برندهایی که در سال‌های اخیر موفق بوده‌اند، متناسب با خواسته‌های افراد و یا بهتر است بگوییم مشتریان طراحی شده‌اند و خط مشی آن‌ها به‌گونه‌ای است تا در لحظه‌ سیر کنند. این حرکت در مسیر مشخص شده حتی اگر مجبور به تجربه روندهای جدید و یا مبارزه با محدودیت‌ها شوند نیز ادامه دارد. این خصوصیت را می‌توان در رشد شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک و اپل  و یا حتی در حضور شرکت‌هایی مانند Lego و Paypal مشاهده کرد.”

منبع : آی تی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا