تکنولوژی

حراجی eBay وارد دنیای واقعی می‌شود

 

بزرگترین شرکت‌های فناوری در جهان آزمایشگاه‌های تخصصی بزرگی در اختیار دارند که معمولا فعالیت در آنها به صورت محرمانه دنبال می‌شود و نتیجه آن در قالب مدل جدید گوشی هوشمند آیفون، خودروی بدون سرنشین گوگل، نسخه جدید سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت و … به جهانیان معرفی می‌شود و تقریبا می‌توان گفت تمام شرکت‌های حاضر در دره سیلیکون با سرمایه‌گذاری‌های فراوان این آزمایشگاه‌های محرمانه و سری را پشتیبانی می‌کنند.

غول اینترنتی جهان این فعالیت‌های محرمانه را در آزمایشگاه GoogleX دنبال می‌کند و پروژه‌هایی از قبیل بالن‌های اینترنتی و خودروهای بدون سرنشین را در آن به انجام می‌رساند. شرکت آمازون که دفتر مرکزی آن در سیاتل آمریکا واقع شده است نیز در آزمایشگاه Lab126 توسعه محصولاتی از قبیل دستگاه کتابخوان Kindle و گوشی‌های هوشمند متفاوت خود را پیگیری می‌کند. برای شرکت اپل نیز «استیو جابز» آزمایشگاه محرمانه‌ای را با نام Black Labs ارایه کرده است که از آن به عنوان یکی از سری‌ترین مراکز توسعه فناوری در جهان یاد می‌شود. هیچ کس به‌درستی نمی‌داند که در این آزمایشگاه چه می‌گذرد و تنها چند بار تصاویری از مدل‌های اولیه آیفون که در این مرکز ساخته شده، به نمایش درآمده است.

آزمایشگاه تخصصی eBay

زمانی که صحبت از حراجی آنلاین eBay به میان می‌آید، کسی گروه تخصصی مهندسان که قرار است فناوری‌های پیشرفته بسازند را متصور نمی‌شود. اما این شرکت که تخصص آن تجارت الکترونیک است و همچنان عنوان بزرگترین حراجی آنلاین جهان را در اختیار دارد، از مدت‌ها قبل آزمایشگاه فوق‌سری و محرمانه‌ای راه‌اندازی کرده است که حتی تمامی مدیران ارشد شرکت هم‌ اجازه ورود به آن را ندارند. این آزمایشگاه زمانی فعالیت خود را آغاز کرد که اینترنت نخستین گام‌های حضور در میان مردم را برمی‌داشت و از همان موقع که eBay به یک حراجی بین‌المللی تبدیل شد، همین آزمایشگاه موفقیت‌های آن را تضمین کرد.

شرکت eBay پیش‌بینی کرده است در سال 2015 میلادی PayPal که یکی از زیرمجموعه‌های آن محسوب می‌شود را در قالب یک شرکت مجزا اداره کند. شرکت PayPal بازوی اصلی eBay برای پرداخت‌های الکترونیکی محسوب می‌شود و این اقدام نشان می‌دهد که بزرگترین حراجی آنلاین دنیا آینده تجارت الکترونیک را مبتنی بر پرداخت‌های آنلاین نمی‌داند و آزمایشگاه محرمانه آن تئوری جدیدی برای ادامه حضور در بازار جهانی ارایه کرده است. این آزمایشگاه در شهر سن‌جوز آمریکا در منطقه کمپ‌بِل واقع شده است و افرادی که در آن حضور دارند تصمیم گرفته‌اند امسال eBay را وارد دنیای واقعی کنند.

اعضای آزمایشگاه تخصصی و محرمانه eBay دو سال قبل با «رِبِکا مینکوف» یکی از مشهورترین طراحان مد در جهان همکاری‌هایی را آغاز کردند و هم‌اکنون بوتیک مشترکی را در شهرهای نیویورک و سانفرانسیسکو تاسیس کرده‌اند. در این بوتیک محصولاتی از جمله انواع لباس‌های هوشمند، آیینه‌های دیجیتالی با قابلیت نمایش لباس‌ها روی بدن افراد بدون نیاز به پوشیدن و … به نمایش گذاشته شد و از دیگر فناوری‌های آن می‌توان به کیوسک‌های دیجیتالی برای عرضه آخرین مد جهانی و تبلت‌های بزرگ برای معرفی هرچه بهتر محصولات جدید اشاره کرد.

پروژه‌های محرمانه

«پیر امیدیار» بنیانگذار ایرانی شرکت eBay تایید کرده است که این آزمایشگاه مهم‌ترین اتفاق­ها را برای آنها رقم می‌زند و اینکه شرکت PayPal به عنوان یک از بزرگترین مراکز پرداخت الکترونیک جهان باید از eBay جدا شود را هم آزمایشگاه مذکور تشخیص داده است. امیدیار که ریاست هیئت مدیره بزرگترین حراجی آنلاین جهان را در اختیار دارد، توضیح داد آزمایشگاه محرمانه آنها به این نتیجه رسیده است که eBay باید از دنیای مجازی خارج شود و نخستین گام‌های خود را در دنیای واقعی بردارد که البته هنوز به درستی مشخص نیست این اتفاق چگونه صورت می‌گیرد.

امیدیار که آزمایشگاه کمپ‌بل را مهم‌ترین عامل موفقیت در بازار جهانی می‌داند، به طور دقیق اشاره نکرده است که در این مرکز تا چه اندازه سرمایه‌گذاری می‌کند و البته «هیلی سایفر» مدیر مرکز نوآوری‌های شرکت توضیح داده که امیدیار چند روز از هر هفته را در این آزمایشگاه سپری می‌کند و به صورت حضوری پروژه‌های محرمانه را زیرنظر دارد. او می‌گوید که امیدیار از حدود دو سال قبل ایده حضور در دنیای واقعی و تاسیس فروشگاه‌های حقیقی در سراسر جهان را در سر می‌پروراند و هم اکنون برای نخستین بار اخبار مربوط به این اتفاق اعلام شده است.

«استیو یانکویچ» مدیر مرکز سرمایه‌گذاری‌های جدید eBay که از اعضای آزمایشگاه محرمانه این شرکت محسوب می‌شود، توضیح داده است که در حال حاضر 90 درصد خریدها در جهان از فروشگاه‌های حقیقی انجام می‌شود و اگر مرکزی مانند eBay قصد دارد موفقیت آتی خود را تضمین کند، باید بر این بازار تکیه داشته باشد. او توضیح داد که آزمایشگاه کمپ‌بل نوآوری‌های لازم را برای ورود eBay به دنیای واقعی آماده کرده است و این اتفاق مانند تولد Macbook Air که به عنوان باریک‌ترین نوت‌بوک جهان توانست توجه همگان را به خود جلب کند، بزرگترین تحول در فرآیند خرید و فروش جهانی را به وجود می‌آورد.

عجب‌ترین کالاهای حراج شده

آزمایشگاه کمپ‌بل با نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید خود eBay را به سطح کنونی رسانده است و هم‌اکنون می‌خواهد آن را تبدیل به بزرگترین حراجی حقیقی جهان کند. اما آنچه که باعث شده است همه کاربران جهانی eBay را بشناسند، خدمات گسترده آن برای حراج محصولات مختلف در دنیای مجازی است. هم‌اکنون که سال 2014 به اتمام رسیده است این شرکت لیستی منتشر کرده که عجیب‌ترین محصولات حراج شده در آن را نشان می‌دهد که 5 مورد از عجیب‌ترین این کالاها به قرار زیر معرفی شده‌اند:

  • هواپیمای جنگنده A-18 Hornet با قیمت پایه یک میلیون دلار: صاحب هواپیما آن را از یک قراضه‌فروشی خریداری کرده است و پیش‌بینی می‌کند قیمت آن تا 9 میلیون دلار هم افزایش یابد. صاحب جدید اگر بخواهد ماهی 2 تا 3 ساعت با هواپیمای خود پرواز کند، باید هر ماه هزینه‌ای بالغ بر 40 هزار دلار را برای سوخت و خدمات مربوطه بدهد. البته سازمان FBI اعلام کرده است که این هواپیما فقط باید به یک شهروند آمریکایی فروخته شود و اجازه خروج آن از مرزهای ایالت متحده وجود ندارد.
  • موی «بریتنی اسپیرز» خواننده و بازیگر مشهور با قیمت پایه یک میلیون دلار: این خواننده زن چندی پیش برای کوتاه کردن موهای خود به یک آرایشگاه رفت و برای کنسرت جدید مدل موهای خود را تغییر داد. اما آرایشگاه مذکور به جای آنکه موهای کوتاه شده را دور بریزد، آنها را در eBay به حراج گذاشت. البته eBay برای حراج محصولات مختلف سیاست‌هایی تعریف کرده است که بر اساس آن گفته می‌شود هیچ کس نمی‌تواند اموال دیگران را حراج کند و از آنجایی که این موها متعلق به اسپیرز است، احتمالا جلوی فروش این کالا گرفته می‌شود.
  • آرم اورجینال و اصلی شرکت هالیوود با قیمت پایه 300 هزار دلار: در سال 1923 آرم اوجینالی که نخستین بار برای شرکت فیلم‌سازی هالیوود ساخته شده بود به فروش رسید و هیچ کس تصور نمی‌کرد این شیئ کوچک ارزش زیادی داشته باشد. کمتر از یک قرن از این اتفاق گذشت و هم‌اکنون مالک کنونی آرم تصمیم گرفته است آن را در eBay حراج کند. او می‌گوید که این روزها روی اتفاقات مهم‌تری تمرکز دارد و با جذب سرمایه‌ بیشتری می‌خواهد پروژه‌های شخصی خود را جلو ببرد. البته کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این قیمت آرم تا چند برابر افزایش میابد.
  • کشور نیوزیلند با قیمت پایه 0.01 دلار استرالیا: یکی از شهروندان کشور استرالیا چندی پیش کشور نیوزیلند را برای فروش در eBay عرضه کرد. او ادعا کرد که مالک این کالای بزرگ محسوب می‌شود و می‌تواند آن را به فروش برساند. پس از آغاز این حراجی بیش از 300 هزار نفر برای خرید کشور نیوزیلند اقدام کردند. پس از گذشت مدتی کوتاه eBay اعلام کرد هیچ کس به تنهایی صاحب یک کشور نیست و از آنجایی که کشورها به تمام مردم ساکن در آن تعلق دارند، چنین حراجی نمی‌تواند برگذار شود و به همین خاطر نیوزیلند به هیچ شخصی واگذار نشد.
  • گروه متشکل از 4 مرد استرالیایی که آخر هفته خود را با قیمت پایه 0.01 دلار می‌فروشند و تضمین می‌کنند که در این روز با شما در کنار خرس و مار زندگی می‌کنند و شرایط کافی برای شادمانی و خنده را فراهم می‌آورند: این حراجی ابتدا بسیار عجیب به نظر می‌رسید که چهار نفر وقت و زمان پایان هفته خود را بفروشند. اما پس از گذشت مدتی شخصی با پرداخت 1300 دلار حاضر شد روز آخر هفته را در کنار این گروه از افراد سپری کند و پایان هفته خوشی داشته باشد.
  • باقیمانده آب در لیوانی که «الویس پریسلی» از آن نوشیده بود: این خواننده محبوب در سال 1977 میلادی در کارولینای شمالی کنسرتی اجرا کرده بود که در میانه آن از یک لیوان پلاستیکی آب نوشید و هم‌اکنون این لیوان در eBay حراج شده است.

شرکت eBay که در حال ورود به 20 سالگی است، از این قبیل کالاها و اقلام عجیب برای حراج شدن زیاد دیده است و لیست مربوط به عجیب‌ترین کالاهای حراج شده در سال 2014 نیز این مسئله را تایید می‌کند. این شرکت که تاکنون هیچ فروشگاه حقیقی در اختیار نداشته است سال گذشته موفق شد بیش از 16 میلیارد دلار درآمد کسب کند و بر اساس آخرین پیش‌بینی‌ها گفته می‌شود که تا سال 2020 با ورود به دنیای حقیقی می‌تواند این رقم را تا دو برابر افزایش دهد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا