تکنولوژی

رونق دوباره بازار جهانی پرینتر

 
برای اولین بار از فصل اول سال 2011 هر دو بخش بازار دستگاه‌های جوهر افشان و دستگاه‌های لیزری شاهد رشد سالانه در میزان صادرات جهانی بوده‌اند
دنیای‌اقتصاد- در حالی که پرینترهای سه‌بُعدی این روزها حسابی در بازار جنجال به پا کرده و مورد توجه قرار گرفته‌اند، بازار انواع دستگاه‌های هاردکپی هم رونق گرفته است. بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی IDC، بازار جهانی محصولات هاردکپی شامل پرینتر، اسکنر و دستگاه‌های چند منظوره فکس و فتوکپی تا پایان فصل سوم سال جاری میلادی رشد 6/2 درصدی داشته است.
به این ترتیب است که بازار این محصولات تا پایان فصل سوم امسال شاهد صادرات جهانی 1/28 میلیون دستگاه بوده است که این میزان نسبت به سال گذشته تا 6/2 درصد رشد کرده است. بازار این محصولات که در سال‌های اخیر در رکود نسبی به سر می‌برد حالا برای اولین بار از فصل اول سال 2011 شاهد یک اتفاق مثبت است؛ هر دو بخش بازار دستگاه‌های جوهر افشان و دستگاه‌های لیزری شاهد رشد سالانه در میزان صادرات جهانی بوده‌اند. این رشد برای بخش دستگاه‌های جوهر افشان برابر 4/0 درصد و برای بخش دستگاه‌های لیزری 9/5 درصد بوده است.
در مورد کل بازار هم روند رشد مثبت بوده که این به دنبال رشد بازار این محصولات در کشورهای منطقه آسیا پاسیفیک و دیگر کشورهای در حال توسعه رخ داده است. به این ترتیب بازار دستگاه‌های هاردکپی در فصل سوم امسال در منطقه آسیا پاسیفیک رشد سالانه 2/5 درصدی، در منطقه اروپای غربی رشد 5/3 درصدی و در آمریکا رشد 5/0 درصدی داشته است.
 
 
«فونگ هانگ» یکی از کارشناسان و تحلیلگران موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه می‌گوید: «دو شرکت HP و Brother بیشترین سهم را در رشد سالانه صادرات و بازار محصولات هاردکپی داشته‌اند. رشد HP در بازار دستگاه‌های لیزری بسیار چشمگیر بوده و مدلLaserJet Pro P1102/P1102w به‌عنوان پرفروش‌ترین محصول لیزری این بازار مطرح شده است. ما انتظار داریم کل بازار جهانی دستگاه‌های هاردکپی همچنان به روند رشد خودشان ادامه داده و البته این رشد تا چهار فصل آینده روند تک رقمی خودش را حفظ خواهد کرد.»
دستگاه‌های جوهر افشان که بزرگ‌ترین بخش بازار محصولات هاردکپی را تشکیل می‌دهند در فصل سوم امسال شاهد صادرات جهانی 8/16 میلیون دستگاهی بوده‌اند که این رقم نسبت به همین دوره زمانی در سال گذشته میلادی رشد 4/0 درصدی را تجربه کرده است. مهم‌ترین عامل رشد بازار این دستگاه‌ها، پرینترهای چند منظوره جوهر افشان بوده‌اند که بازار آنها در این فصل رشد سالانه 4 درصدی داشته است. این برای اولین بار از فصل اول سال 2011 است که از هشت بازار منطقه‌ای بزرگ جهان، بازار 6 منطقه شاهد رشد سالانه مثبت در این بخش بوده است.
 
 
دستگاه‌های لیزری تک رنگ هم در این فصل با رشد سالانه 5/5 درصدی شاهد صادرات جهانی 3/8 میلیون دستگاهی بوده است. این روند باعث شده است که دستگاه‌های لیزری تک رنگ سهم 39 درصدی از کل بازار جهانی محصولات هاردکپی را به خودشان اختصاص بدهند. از میان هشت بازار منطقه‌ای در جهان، پنج بازار شاهد رشد سالانه مثبت در این بخش بوده‌‌اند که در این میان بازار آمریکای لاتین با سهم 4/16 درصدی بیشترین سهم بازار این محصولات در جهان را به خودش اختصاص داده است. 
دستگاه‌های لیزری رنگی هم همچنان با رشد سالانه 8/7 درصدی در فصل سوم امسال یکی از پررونق‌ترین بخش‌های بازار جهانی محصولات هاردکپی هستند. این دستگاه‌ها سهم 7 درصدی از کل بازار دستگاه‌های هاردکپی را در اختیار دارند و میزان صادرات جهانی آنها در فصل سوم امسال به بیش از 8/1 میلیون دستگاه رسیده است. 

منبع : دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا