موبایل

تعرفه‌های جدید واردات موبایل چه تاثیری بر رفتار کاربران می‌گذارد؟

فردای اقتصاد – تعرفه‌های جدید برای واردات گوشی تغییرات قیمتی بزرگی در گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار ایجاد می‌کند به طوری که حقوق گمرکی واردات آیفون با رویه مسافری به ۱۹۶ درصد می‌رسد.

بر اساس اصلاحیه جدید هیات وزیران واردات آیفون‌های ۱۴ به بعد ممنوع است و آیفون‌های ۱۳ به قبل نیز با تعرفه ۹۶ درصد برای رویه تجاری امکان واردات خواهد داشت.

بر اساس این تغییرات اگر فردی بخواهد یک گوشی آیفون ۱۳ پرو نسخه ۲۵۶ را به صورت مسافری وارد کشور کند هزینه تمام شده دستگاه ۳۵۴۹ دلار ( حدود ۲۰۹ میلیون تومان) خواهد بود در حالی که قیمت جهانی این گوشی ۱۱۹۹ دلار است.

تغییرات تعرفه‌ای فقط شامل گوشی‌های اپل نمی‌شوند و گوشی‌های اندرویدی بالای ۶۰۰ دلار نیز در رویه مسافری با ۶۰ درصد حقوق گمرکی امکان واردات خواهند داشت. به این ترتیب مثلا گوشی گلکسی زد فولد ۵ که قیمت جهانی آن ۱۷۰۰ دلار است با تعرفه ۶۰ درصدی برای مسافران ایرانی ۲۸۷۸ دلار یا حدود ۱۷۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

افزایش تعرفه‌ها و ممنوعیت واردات آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ طی ماه‌های اخیر باعث حذف تقاضای آیفون از بازار نشده و کاربران به سمت مسیرهای زمینی دورزدن رجیستری با استفاده از نرم‌افزار روی آورده‌اند.

به گفته برخی فروشندگان در بازار موبایل  ایجاد شکاف زیاد بین قیمت جهانی و قیمت گوشی‌های رجیستر شده باعث عمومیت پیدا کردن مسیرهای نرم‌افزاری دورزدن رجیستری شده و با توجه به افزایش احتمالی قیمت‌ گوشی‌های اندرویدی ممکن است در آینده این مسیرها برای گوشی‌های اندرویدی نیز ایجاد شود.

منبع
فردای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا