نسخه چاپی

300 دوربین پردازش تصویر که قابلیت شناخت پلاک خودرو را دارند پلاک خودروها را برداشته و با بانک اطلاعاتی مطابقت می‌دهند.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور از آغاز طرح کاهش (LEZ) از نیمه شهریورماه سال جاری به صورت ارشادی خبر داد و افزود: در روند اجرایی این طرح خودروها در محدوده طرح زوج و فرد توسط دوربین‌های پلاک خوان برگه معاینه فنی آنها چک خواهد شد و در صورتیکه خودرویی فاقد برگه معاینه فنی باشد 50 هزار تومان جریمه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، پوریا محمدیان در نشست خبری امروز سه شنبه خود در تشریح جزئیات اجرای طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر- LEZ) گفت: از نیمه شهریور ماه سال جاری این طرح به صورت ارشادی اجرایی خواهد شد و در جریان آن دوربین‌های پلاک خوان با تطابق دادن پلاک خودروها با بانک اطلاعاتی مستقر در وزارت کشور برگه معاینه فنی خودروها را استعلام می‌کند و در صورتیکه خودرویی فاقد برگه معاینه فنی باشد از ابتدای شروع این طرح تا مهر ماه به صورت ارشادی پیامکی برای مالک خودرو ارسال می‌شود و عدم برگه معاینه فنی به وی اطلاع رسانی می‌شود.

وی افزود: از ابتدای مهرماه این طرح در محدوده زوج و فرد به صورت سلبی اجرایی خواهد شد؛ به طوری که در محدوده زوج و فرد به مساحت 80 کیلومتر مربع از هسته مرکزی شهر تهران هر خودرویی که فاقد برگه معاینه فنی باشد به این محدوده وارد شود 50 هزار تومان جریمه خواهد شد.

وی ادامه داد: 300 دوربین پردازش تصویر که قابلیت شناخت پلاک خودرو را دارند پلاک خودروها را برداشته و با بانک اطلاعاتی مطابقت می‌دهند. تا صحت وجود برگه معاینه فنی خودرو استعلام شود. علت اجرای این طرح در این بازه زمانی، نزدیکی به فصل پایداری هوا در شهر تهران است.

وی تاکید کرد: در محدود آبان ماه به بعد و به ویژه در آذر ماه تهران و دیگر کلانشهرهای کشور شاهد وقوع پدیده وارونگی هوا هستند که میزان آلایندگی خودروها در این بازه زمانی سلامت شهروندان را با خطر جدی روبرو می‌کند. بر همین اساس این طرح به عنوان یک اقدام پیشگیرانه اجرایی خواهد شد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور کنترل حد مجاز آلایندگی خودروها در جریان اخذ برگه معاینه فنی اشاره کرد و افزود: حد مجاز توسط شاخص‌های متفاوتی تعیین و در سیستم معاینه فنی کنترل می‌شود. خودرویی که خارج از محدوده تعیین شده ایجاد آلایندگی کند به عنوان یک نقص محسوب شده و باید پس از برطرف کردن این نقص بار دیگر به مرکز معاینه فنی برای اخذ برگه معاینه فنی مراجعه کند.

 

اجرای طرح کاهش کل شهر تهران از آبان ماه

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور از اجرای طرح کاهش در کل سطح شهر تهران از آبان ماه سال جاری خبر داد و افزود: اجرای این طرح از آبان ماه به عنوان سومین فاز طرح محسوب می شود که در جریان آن کلیه دوربین‌های شناسایی پلاک در سطح شهر تهران برگه معاینه فنی خودروها را چک کرده و خودروهای فاقد این برگه اعمال قانون خواهند شد. البته این کار قبلا نیز در طرح‌های ضربتی توسط گشت‌های راهور انجام می‌شده اما از ابتدای آبان ماه با استفاده از امکانات هوشمند کنترل منابع آلایندگی سطح شهر تهران انجام خواهد شد.

محمدیان در خصوص فراهم شدن زیرساخت‌های اجرای این طرح تاکید کرد: زیر ساخت‌ها در دو بخش آماده شده‌اند. ابتدا اجرای طرح سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی کشور) که در جریان آن 440 مرکز معاینه فنی موجود در سطح کشور از طریق این سامانه یکپارچه به بانک اطلاعاتی وزارت کشور متصل شده‌اند. در حقیقت با اجرای این طرح گواهی‌ای که در جنوبی‌ترین نقطه کشور صادر می‌شود اطلاعاتش در بانک اطلاعاتی وزارت کشور ثبت می‌شود. همچنین اطلاعات بانک اطلاعاتی وزارت کشور با بانک اطلاعاتی شماره گذاری پلیس راهور متصل شده و دائما این اطلاعات چک و به روز رسانی می‌شوند.

وی تاکید کرد: فراهم کردن چنین زیرساخت‌هایی کار بزرگ و پیچیده‌ای بود که در سطح ملی اجرایی شده است.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با تاکید بر اینکه کسانی که مجوز ورود به طرح ترافیک را دارند بی تردید در زمان اخذ این مجوز برگه معاینه فنی خودرو خود را به شهرداری تهران داده‌اند، افزود: این افراد می‌توانند به مانند گذشته وارد محدوده طرح و ترافیک و زوج و فرد شوند و طرح کاهش نیز که تنها چک کردن برگه معاینه فنی آنهاست ممانعتی برای ورود آنها ایجاد نخواهد کرد. در تمامی مراحل اجرای طرح کاهش همچنان دو طرح ترافیک و طرح زوج و فرد به قوت خود باقی است.

وی در خصوص میزان تاثیر اجرای طرح کاهش در کاهش آلودگی شهر تهران گفت: بی تردید آلودگی هوا یک بسته محسوب می‌شود که عوامل بسیاری بر روی آن تاثیر گذار هستند. در تیر ماه سال جاری مصوبه ارزشمندی توسط هیئت وزیران به تصویب رسید که این مصوبه برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور بوده است. میزان آلودگی هوا به منابع متحرکی وابسته است که در این مصوبه راهکارهایی برای کاهش آلودگی پیشنهاد شده و دستگاه‌های مختلف را ملزم کرده است که این راهکارها را اجرایی کنند. یکی از بندهای این طرح اجرای LEZ است که در نیمه شهریورماه در تهران اجرایی خواهد شد. نوسازی ناوگان تاکسیرانی و جلوگیری از تردد موتورهای کاربراتوری از دیگر بندهای این مصوبه است که قطعا به فراخور زمان تعیین شده و توسط دستگاه‌های ذیربط اجرایی خواهد شد.

محمدیان درباره ضریب اشتباه در روند اجرای این طرح تصریح کرد: درگاه‌هایی پیش بینی شده تا اگر فردی که برگه معاینه فنی را از مراکز مجاز اخذ کرده است و به اشتباه جریمه شده با ارائه مدارک قانونی می‌تواند جریمه خود را حذف کند. همچنین شهروندان می‌توانند از طریق سامانه www.simfa.ir و وارد کردن اطلاعات خودرو خود از اخذ برگه معاینه فنی خود اطمینان حاصل کنند. همچنین شماره 62982 پاسخگوی کلیه سوالات شهروندان در خصوص پروسه معاینه فنی خواهد بود.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر شرایط طرح LEZ که در ابتدا در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور به تصویب رسیده است و زمان اجرای این طرح گفت: طرح LEZ در اصل چهار دسته بندی رنگ‌های آبی، سبز، زرد و قرمز را برای میزان آلایندگی خودروها در نظر می‌گیرند اما بر اساس صحبت‌هایی که با حضور وزیر کشور در جلسات مختلف انجام شد مقرر شد این طرح گام به گام به پیش برود تا برای شهروندان ساده تر اجرایی شود و برای مسئولین نیز امکان فراهم کردن زیرساخت های لازم ایجاد شود. امیدواریم نهایتا در سال آینده بتوانیم این طرح را به طور کامل و به شکل اصلی اجرایی کنیم. چرا که در چنین حالتی اجرای طرح به میزان بسیاری در کاهش آلودگی هوا تاثیر خواهد داشت.

وی تاکید کرد: در اجرای طرح کاهش هدف اصلی اجازه تردد به خودروهایی است که آلایندگی کمتری ایجاد می‌کند. بی تردید اجرای طرح کاهش به شکل اصلی امکان حذف محدوده زوج و فرد را نیز فراهم می‌کند. اما نکته قابل توجه این است که به دنبال اجرای طرح با کمترین تبعات در جامعه هستیم. در حقیقت نمی‌خواهیم برای مردم اسباب زحمت ایجاد کنیم. برای سال 95 طرح کاهش به صورت اینکه خودرو برگه معاینه فنی دارد یا خیر؟ اجرایی خواهد شد. قطعا سال آینده با بررسی آثار و نتایج این طرح در خصوص ایجاد تفکیک میان خودروهای کاربراتوری و انژکتوری تصمیم گیری خواهد شد.

وی درباره اجرای این طرح در سایر کلانشهرهای کشور نیز گفت: با توجه به اینکه مشکل آلودگی هوا در کلانشهر تهران حادتر است فعلا هدف اصلی، این شهر قرار داده شده البته به فراخور امکانات موجود در شهرها این طرح در سایر کلانشهرها نیز قابلیت اجرا دارد. چرا که زیرساخت اصلی این طرح یعنی طرح «سیمفا» اجرایی شده است البته در فصولی که شاهد وارونگی هوا هستیم همانند سال‌های گذشته با هماهنگی فرماندهی راهور ناجا، طرح تشدید برخورد با خودروهای فاقد برگه معاینه فنی در سایر کلانشهرها اجرا خواهد شد.

محمدیان از دو شیفته شدن مراکز معاینه فنی در سطح شهر تهران از ابتدای شهریور ماه خبر داد و افزود: با هماهنگی شهرداری تهران مقرر شده از ابتدای شهریور ماه مراکز مجاز معاینه فنی به صورت دو شیفت فعالیت کنند. این مراکز در حال حاضر از ساعت 7:30 تا 16 فعال هستند و برابر پیش بینی انجام شده از ابتدای شهریورماه از ساعت 16 تا 24 نیز فعالیت خواهند کرد.

http://itiran.com/node/72225