اپل

ویژگی‌ها و تازه‌ترین امکانات آی او اس ۱۳ اپل

اپل در رویداد شب گذشته کنفرانس برنامه نویسان WWDC2019 نسخه جدید سیستم عامل  آی او اس ۱۳  / iOS 13 را معرفی کرد.

در این رویداد اتفاق متفاوتی افتاد و سیستم عامل آیپد بعدی iPadOS نام دارد بنابراین از این به بعد آی او اس را روی آیفون و آیپاد خواهیم دید.

یک ویژگی که قبل ازاین هم تقریبا همه از آن خبر داشتیم ویژگی دارک مود یا مود تاریک بود. همچنین بهبودهایی در اتصال و سرعت عملکرد دستگاه‌ها از طریق این سیستم عامل نیز در این شب اعلام شد.

حالت تاریک آی او اس ۱۳ / iOS 13

حالت تاریک ویژگی بصری جذابی است که از این به بعد در طیف سفید روشن تا خاکستری تیره در دسترس کاربران خواهد بود و در اپلیکیشنهایی که آن را پشتیانی می‌کنند هم قابل استفاده است.

به جز زیبایی و شیک بودن چیزی که حالت تاریک را جذاب می‌کند کاهش مصرف باتری در  آیفونهای دارای صفحه نمایش OLED است این البته چیزی نیست که اپل در مورد آن صحبت کرده باشد بلکه ما میدانیم در نمایشگرهای OLED وقتی در حالت تاریک قرار می‌گیرند پیکسل‌ها خاموش می‌شوند.

در iOS 13 برای فعال و کنترل کردن ویژگی تاریک می‌توان به مرکز کنترل Control Center مراجعه کرد. همچنین شما می‌توانید ویٰژگی دارک مود را به گونه‌ای تنظیم کنید که تنها در هنگام شب فعال شود.

 

آی او اس ۱۳ روی آی پد می‌شود آی پد او اس / iPadOS

شاید بزرگترین تغییر در هنگام معرفی آی او اس ۱۳ این بود که این سیستم عامل روی آی پد به iPadOS تغییر نام و شاید بتوان گفت تغییر مسیر می‌دهد.

به این ترتیب شاید بتوان گفت مسیر تبلت از مسیر آیفون در حال جدا شدن است.

در آی پد او اس شاهد ریدیزاین صفحه یک و راحت‌تر شدن استفاده از اپلیکیشنها به طور همزمان هستیم. این امکان حتی هست که یک اپلیکیشن را دوبار در کنار هم باز کرده و استفاده کرد. یک ویژگی دیگر این اجازه را می‌دهد که چندین اپلیکیشن را زیر هم و در گوشه صفحه باز نگاه داشت و با یک لمس کوچک اپلیکیشن دلخواه را روی صفحه آورد.

در iPadOS همچنین شاهد مدلهای جدید کپی ، پیست و undo هستیم. اگر سه انگشت را روی پاراگراف به سمت پایین بکشید پاراگراف به طور کامل انتخاب ( Select ) می‌شود. اگر سه انگشت را روی پاراگرافی بالا ببرید کل آن حذف می شود.

همچنین یک کیبورد کوچکتر هم برای تایپ سریع در گوشه صفحه نمایش از دیگر تازه‌های این نسخه است.

البته این تنها گوشه‌هایی از تغییرات گسترده‌ای است که در آی او اس ۱۳ شاهد خواهیم بود.

آی او اس ۱۳ و اپلیکیشن Find My

اپل دو اپلیکیشن Find My Friends و Find My iPhone را با هم ترکیب کرده و نام آن را Find My گذاشته است.

با این اپیکیشن آنچنانکه تا کنون نیز کاربران اپل از آن برخوردار بودند قادر به یافتن دستگاه‌های گم شده خود روی نقشه هستند. دیدن دوستان روی نقشه هم ویژگی دیگری بود که قبلا وجود داشت و حالا در اپلیکیشنی ساده تر در اختیار کاربران قرار گرفته است.

یک ویژگی دیگر که در این اپلیکیشن وجود دارد یافتن کامپیوتر یا آیفون یا آیپدی است که ممکن است به وای فای و اینترنت متصل نباشد و حالا با کمک ارسال سیگنال بلوتوث آن را می‌توان پیدا کرد.

 

iOS 13 موبایل قدیمی شما را هم دوبرابر سریع‌تر می‌کند

یک ویژگی آی او اس جدید اپل افزایش سرعت و کارآیی دستگاه‌ها ولو دستگاه‌های قدیمی‌تر است.

بر این اساس و به گفته مدیران شرکت سرعت سیستم FaceID یا اسکنر چهره آن در سیستم عامل جدید تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

اپل همچنین راهی را برای دانلود سریع‌تر برنامه‌ها تا ۶۰ درصد به طور متوسط یافته است.

مرتبط: اپل آیتیونز را کنار گذاشت

 

دوربین و تغییرات بخش عکس

آی او اس جدید در بخش عکس تغییرات قابل توجهی کرده از جمله به کاربر اجازه می‌دهد که شدت نور را در هنگام عکاسی روی تنظیم پرتره به راحتی تغییر دهد. این چیزی بود که برای مدتها ما انتظارش را می‌کشیدیم.

مود پرتره در آی او اس ۱۳ همچنین شاهد یک افکت جدید مونوکوروماتیک به نام High‑Key Mono شده است.

به کمک یادگیری ماشینی حالا اپل دسته بندی بهتری از عکسهای شما در طول روز ماه و هفته ارایه می‌دهد. همچنین به کمک زوم کردن هم دسترسی قابل توجهی به تک عکس یا گروهی از عکسها ایجاد شده است.

ویرایش عکسها هم با فیلترها و ویژگی‌های تازه‌ای روبه رو شده و از جمله حالا قادر به کاری در ویدیو هستید که پیش از این نبودید و آن تغییر دادن حالت ویدیوهای عمودی به حال افقی است.

صدای طبیعی ‌تر در سیری

دستیار صوتی اپل حالا دارای صدای واقعی ‌تری شده است در واقع دیگر صدا کمتر روباتیک به نظر می‌رسد.

اپل می‌گوید از سیستم پیشرفته تبدیل متن به گفتار استفاده می‌کند و حالا سیری می‌تواند جملات طولانی‌تری را ادا کند و حالا می‌تواند برای خواندن اپل نیوز با صدای بلند بپردازد.

سیری همچنین از طریق بلندگوی اپل قادر به شناسایی صاحب سیری و همچنین اعضای خانواده به طور مجزاست.

۱۰ نکته که در کنفرانس برنامه نویسان اپل احتمالا از دست داده‌اید

 

 

کدام دستگاه در iOS 13 با آن سازگار است؟ (اعتبار تصویری: اپل)

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن