تکنولوژی

انتقاد مدیرعامل شاتل از نحوه انتشار آمار شکایت کاربران

انتشار گزارش اخیر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص وضعیت شکایات کاربران از کم‌فروشی اینترنت ابهامات گوناگونی به همراه داشته است. احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل گروه شرکت‌های شاتل ریشه این ابهامات را در مشخص نبودن شاخص‌های ارزیابی و ارایه جزییات دقیق در خصوص ثبت شکایات در سامانه 195 وزارت ارتباطات می‌داند و می‌گوید: «جدول منتشر شده با استناد به شکایات ثبت شده در سامانه 195 بدون توضیحات و جزییات دقیق بوده و تنها براساس یکی از شاخص‌هایی که درصد شکایت مرتبط با مصرف اینترنت در کل شکایات است تنظیم شده است. همین شرایط نیز ابهامات جدی در اذهان عمومی ایجاد کرده است.» وی در ادامه می‌افزاید: « منطق مطرح شده پشت این جدول آن‌چنان ضعیف است که شرکت‌هایی با 4 هزار یا 15 هزار شکایت در شرایط به مراتب بهتری از شرکتی مانند شاتل قرار دارند که تعداد شکایت کاربرانش به سامانه 195 با حدود ۱۰۰۰ شکایت کمتر از  0.1 درصد کل کاربرانش بوده است. اگرچه در بررسی‌های بعدی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز هیچ کدام از این شکایت‌ها محق دانسته نشده است.» براساس اظهارات نخجوانی شاخصی که در این جدول منتشر شده تعداد شکایات به تنهایی و یا تعداد شکایت‌ها به نسبت کاربران اپراتورها را نادیده گرفته است. او تاکید می‌کند در چنین شرایطی و با این روش ارزیابی یک اپراتور می‌تواند برای اینکه اوضاع بهتری در این شاخص‌ داشته باشد تلاش کند شکایات بیشتری در باره مسائلی غیر از موضوع مصرف اینترنت را در سامانه 195 ثبت کند!

نخجوانی در ادامه نیز به رد موضوع کم‌فروشی توسط وزارت ارتباطات اشاره و می‌گوید: «در صحبت‌هایی که با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم این عزیزان نیز منکر موضوع کم‌فروشی شده‌اند و منطق اعلام این نتایج را بیشتر در راستای شفاف‌سازی اعلام کرده‌اند. چه آن‌که این وزارتخانه تاکید کرده است که اگر کم‌فروشی اتفاق افتاده بود به جای انتشار جدول با اپراتور کم فروش براساس قانون برخورد می‌شد.»

مدیرعامل شرکت شاتل شاخص‌های متعددی را برای ارزیابی موفقیت یک اپراتور در بازار دخیل می‌داند و می‌افزاید: «از دیدگاه ما بهترین شاخص‌هایی که می‌تواند موفقیت اپراتور در سرویس‌دهی مناسب به مشتریان را نشان دهد، شاخص‌هایی همچون سهم بازار، نرخ ریزش کاربران و درصد شکایت کاربران به نسبت کل کاربران یک اپراتور است که دست کم در مورد شرکت شاتل قضاوت در خصوص کیفیت سرویس‌دهی را به کاربرانمان واگذار می‌کنیم. از سوی دیگر خوشبختانه ما اپراتوری بوده‌ایم که در چند سال گذشته موفق به دریافت تندیس سیمین حمایت از حقوق مصرف کننده از وزارت صنعت معدن و تجارت شده‌ایم.» او ضمن تشکر از وزیر ارتباطات براي توجه ويژه به حقوق مصرف‌کنندگان با انتشار چنین گزارش‌هایی، تاکید می‌کند که این حرکت در گام اول کاری ایشان، این پیام مهم را به اپراتورهای می‌دهد که کیفیت و نوع سرویس‌دهی آن‌ها زیر ذره‌بین وزارت ارتباطات است. همچنین نخجوانی تصریح می‌کند که شاتل از هر گونه ارزیابی و اعلام شفاف نتایج استقبال و حاضر به هر گونه همکاری در این زمینه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی بحث‌های مطرح شده در خصوص کم‌فروشی و عدم توجه به حقوق مصرف‌کننده را مرتبط با بازارهای انحصاری، اقتصاد دولتی یا اشتراکی می‌داند و براین باور است که در بازاری که 17 شرکت اینترنتی پروانه FCP دریافت کرده‌اند کم‌فروشی و بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده معنایی نخواهد داشت چرا که در صورتی که یک شرکت به حقوق مصرف‌کننده توجه نکند و سرویس بی‌کیفیت در اختیارش بگذارد کاربر امکان انتخاب یک اپراتور دیگر را به راحتی و آزادانه دارد. نخجوانی مهمترین مسوولیت نهادهای نظارتی را جلوگیری از شکل‌گیری انحصار می‌داند و تاکید می‌کند که با ایجاد فضای رقابت دیگر نیازی به نگرانی در خصوص کم‌فروشی یا بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده وجود نخواهد داشت.

 

منبع : روابط عمومی شاتل

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. واقعا بد ترین شرکت ارایه دهنده هستن . من دو سال پیش سرویسم تموم شده تا امروز تخلیه نکردن . هزار بار زنگ زدم دو بار رفتم شرکت شون فقط 24 ساعت دیگه بهشون وقت میدم فردا برم شرکت درگیری لفظی و حتی فیزیکی هم ممکنه رخ بده .

  2. خداشاهداست اوایل واقعاشاتل خوب بودحتی وقتی نت ماقطعی مکررداشت من فکرکردم ازمودم یاخط است ولی نبود ازچندین نفردرمحدوده ماکه مشترک شاتل بودندسوال کردم انهابشدت ناراضی بودند!!!جالب اینجاست وقتی میخواهی باپشتیبانی فنی صحبت کنی حداقل پانزده دقیقه بایدپشت خط باشی!!!حالاازشماسوال میکنم اقای مدیرعامل شاتل شماکه بااطمینان کامل میگوئید شاتل ۱درصدشکایت داشته پس اینهاچه کسانی هستندکه باوجودچنداپراتوردرنوبت ربع ساعتی منتظرند؟؟!اول اقای مدیرعامل یکروزبعرماییدپیش اپراتورها تامتوجه شویدشاتل هزاران شاکی داردامابخاطرمشقله کاری وقت شکایت درسامانه ۱۹۵راندارند.!!!درحاا حاضرواقعا قطعی مکرر وسرعت بسیارپائبنترازقراردادمشکل همه روزه شده وتنهاراه عوض کردن شاتل است .ازکسانی که این نظررامیخوانند خواهش میکنم اگرمشترک شاتل هستندشکایت کنندوانصراف بدهند دیگرشاتل قابل تحمل نیست کاش میشدبامدیرعامل شاتل صحبت کردتابامدرگ ثابت کنم شاتل دیگرقابل استفاده نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.