نسخه چاپی

یک ایرانی تبار ۳۹ ساله به نام نسیم اقدم ( نسیم نجفی اقدم )  امروز در حمله مسلحانه به مقر یوتیوب چند نفر را زخمی کرد و بعد خود را کشت. 

او  که ساکن شهر سن دیگو کالیفرنیا بود با ساختن ویدیو و پخش آن در شبکه‌های اجتماعی تا اندازه‌ای بین کاربران ایرانی مشهور بود. روی سایت شخصی او انتقاداتی از یوتیوب به دلیل فیلتر کردن ویدیوها و بازدیدهایش دیده می‌شود .

او از یوتیوب انتقاد کرده بود که به بسیاری از کسانی که دلش بخواهد اجازه رشد می دهد اما جلوی رشد او را گرفته است. 

ویدیوهای او در مورد گیاهخواری و لاغری بود اما  ظاهرا حذف برخی از ویدیوهایش او را بسیار خشگمین کرده بود. یوتیوب بعد از این حمله تمام کانال‌های او را در این شبکه بست. 

تصویری از سایت نسیم اقدم

تصویری از سایت نسیم اقدم 

 

نسیم اقدم به روایت خودش

اقدم در یک ویدیو خود را اینگونه معرفی میکند:« در ایران در شهر ارومیه به دنیا آمدم و چپ دست هستم از دوران کودکی به ترک گوشتخواری اقدام کردم. بعد به سراغ ویدیوسازی رفتم . فکر میکنم کارهام عالی هستند. هیچ وقت عاشق نشدم و ازدواج نکردم بیماری جسمی و روانی ندارم اما در سیاره‌ای زندگی میکنم که پر از اختلالات و انحرافات و بی عدالتی‌هاست. بهترین دوران زندگیم در ایران مهرشهر کرج بود. مدتی در ترکیه بودم و بعد به آمریکا آمدم و  به ایران برنخواهم گشت. »

او کانال‌های مختلفی را در ویدیو داشت که به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی در آنها صحبت می‌کرد. ویدیوهای او در زمینه‌هایی چون موسیقی و ورزش و فواید گیاهخواری بود. ویدیوهای او به دلیل فرم متفاوتش با واکنشهای مختلف کاربران روبه رو می‌شد و به همین دلیل اخیرا در شبکه‌های اجتماعی زیاد به اشتراک گذاشته می‌شد همین به شناخته‌تر شدن او کمک کرده بود. 

در حمله به مقر یوتیوب ۴ نفر از کارکنان این شرکت زخمی شده‌اند که حال یک نفر از آنان وخیم اعلام شده است. یک شاهد عینی به NBC گفته که یک زن را دیده که از ناحیه پا تیرخورده و خونریزی داشته است. زخمی‌ها به بیمارستان زاکربرگ سیلیکون ولی انتقال پیدا کردند. بر اساس اعلام NBC پلیس صبح روز حمله نسیم اقدم را در ماشین‌اش در یک پارکینگ در مانتین ویو دید و بعد از چک کردن گواهینامه‌اش به خانواده‌اش اطلاع داد که او اینجاست. ظاهرا خانواده او به پلیس اطلاع داده بودند که او گم شده است. 

خروج کارکنان یوتیوب از این شرکت به دنبال حمله نسیم اقدم

 پلیس بلافاصله تمام کارکنان یوتیوب را از ساختمان این شرکت خارج کرد 

 

در فوریه سال ۲۰۱۷ او ویدیویی انتقادی از یوتیوب ساخت و آن را روی فیس‌بوک منتشر کرد که در آن یوتیوب را به دستکاری در آمار بازدیدهای سایتش متهم می‌کرد. او همچنین از حذف ویدیوهایش در یوتیوب انتقاد کرده بود و گفته بود در تماس با یوتیوب به او گفته شده به دلیل وجود صحنه‌های نامناسب ویدیویش حذف شده است. 

اقدم در یک ویدیو در انتقاد از وضعیت آمریکا می گوید: «اینجا سانسور، پارتی بازی و سرکوب حقیقت وجود داره و آزادی حقیقت فقط در حد شعاره، ظلم به حیوان پرورشی در مقایسه با کشورهای اروپایی بیشتره .»

مقر یوتیوب در شهر سن برونو قرار دارد  شهری با ۴۳ هزار نفر در محدوده سیلیکون ولی و در نزدیکی فرودگاه سان‌فرانسیسکو. یوتیوب ۲۳ هزار کارمند دارد و  هرچند امروزه بخشی از گوگل ( آلفابت)  به شمار می‌رود اما ساختمان یوتیوب با مقر گوگل فاصله زیادی دارد. به طور کلی امنیت در محدوده سیلیکون ولی بالاست و از این رو کنترل چندانی برای ورود افراد به محدوده شرکتها اعمال نمی‌شود.  گوگل و شرکتهای زیر مجموعه آن آزادی رفت و آمد بیشتری هم برخوردارند و عموم مردم می‌توانند به محوطه‌های بیرونی مقر گوگل بروند و حتی دوچرخه سواری کنند. 

نسیم اقدم

عکسی که پلیس سن برونو از نسیم اقدم منتشر کرد 

 

برخی از کارکنان یوتیوب در حال خوردن ناهار و برخی دیگر مشغول کار بودند که این حمله صورت گرفت. Wenni Zoho دیزاینر ۲۷ ساله یوتیوب که موقع حمله در حال کار در طبقه دوم ساختمان بود می‌گوید: « کاملا یک (صحنه) سورئالیستی بود. صدای تیر آمد و بعد یک همکارام به من گفت  دختری در طبقه اول داره به مردم شلیک میکنه» . او سپس از ساختمان خارج و در پشت درخت‌ها پناه گرفت. 

واکنش‌ها به حمله به یوتیوب

بعد از این حمله مطالب مختلف در مورد مقدم در اینترنت منتشر شده است. در حالی که پلیس اعلام کرده حمله وی تروریستی نبوده برخی او را به طرفداری از داعش متهم کرده‌اند و برخی دیگر مطالب طنز‌آمیزی را نوشته‌اند کار بدانجا رسید که جک دورسی بنیانگذار و مدیرعامل توییتر گفته است که شرکتش با دقت با محتواها و مطالبی که به دروغ در مورد این حمله در حال پخش است مقابله میکند. ساندار پیچای مدیرعامل گوگل هم با انتشار بیانه‌ای روی توییتر از این اقدام ابراز تاسف کرده است. 

تیم کوک مدیرعامل اپل هم در یک توییت با قربانیان حادثه همدردی کرد. 

دارا خسروشاهی مدیرعامل اوبر هم با قربانیان حادثه همدردی کرد و همچنین خواستار کنترل اسلحه شد.

حمله به مقر یوتیوب در بحبوحه بحث‌های مربوط به حمل اسلحه در آمریکا صورت گرفت و عجیب اینکه که مهاجم یوتیوب خود مخالف حمل اسلحه بود. نسیم اقدم در انتهای یکی از  ویدیوهایش با گذاشتن صدای شلیک اسلحه می‌گوید:« اینجا به دلیل آزاد بودن اسلحه ممکن است وقتی از خانه بیرون می‌روید دیگر زنده یا سالم به خانه برنگردید».

مطلب مرتبط: مکالمه نسیم اقدم و پلیس صبح روز حادثه

http://itiran.com/node/76563


موارد موضوعی مرتبط