منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

در بین طرفداران موسیقی معمولا بیشترین اعتبار برای شخصی در نظر گرفته می‌شود که آهنگ را اجرا می‌کند و آنها هستند که بیشتر شناخته هستند ولی افرادی که در کار تدوین و یا نوشتن ترانه موسیقی هستند زیاد به چشم نمی‌آیند.

شاید شما جزو آن دسته افرادی باشید که دوست دارند بدانند در پشت پرده ساخت ترک‌های موسیقی چه می‌گذرد، پس بهتر است بدانید که برنامه اسپاتیفای قابلیت جدیدی معرفی کرده که کاربران می‌توانند با استفاده از آن اطلاعات مربوط به ترانه سرا و عوامل تهیه کننده و اسپانسر آهنگ مورد نظر را مشاهده کنند. همانطور که در عکس زیر می‌بینید، تمام اطلاعات مربوط به شخصی که متن شعر را سروده، کسی که آن را اجرا کرده و کسی که تهیه کننده ترک موسیقی است دیده می‌شود.

اسپاتیفای اعلام کرده است که این قابلیت فعلا در مراحل اولیه ساخت قرار دارد و صرفا بر اساس ابر داده‌‌های (Metadata) منتشر شده درباره آلبوم‌های هنرمندان ارائه شده است. این یعنی ممکن است اطلاعات اشتباه نیز ارائه شود اما طبق گفته اسپاتیفای این فعلا قدم اول است. تهیه کنندگان پشت پرده ترِک‌ها و آلبوم‌های موسیقی باید بیشتر به کاربران شناسانده شوند و قابلیت جدید اسپاتیفای می‌تواند نقش دست اندرکاران دیگر را بیشتر هویدا کند و آنها را به دیگران بشناساند.

اسپاتیفای تنها پلتفرمی نیست که تلاش می‌کند نقش ترانه سرا‌ها را پر رنگ‌تر کند. Copyright Royalty Board نیز اخیرا اعلام کرده است که قانون جدید مرتبط با سرویس‌های پخش موسیقی آنلاین (مانند اسپاتیفای) به اجرا در خواهد آمد که بر طبق آن حق امتیاز ترانه سرای آهنگ‌های قابل پخش، به میزان 43.8 درصد افزایش می‌یابد.

http://itiran.com/node/76252


موارد موضوعی مرتبط