منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

گوگل قرار است به زودی جزئیات بیشتری از نسخه 8 اندروید اعلام کند که تاکنون با نام اندروید O شناخته شده است. جدا از قابلیت‌های جدید این نسخه از اندروید و همچنین مسئله اساسی پشتیبانی گوشی‌های قدیمی‌تر از نسخه جدید، سوال مهم در این بین بی جواب باقی مانده است: نام اندروید او، چه خواهد بود؟

اگر بخواهیم بر اساس سیستم نامگذاری همیشگی گوگل حدس بزنیم، این نسخه نیز باید نام نوعی شیرینی داشته باشد که با حرف "او" در زبان انگلیسی شروع می‌شود. نام نسخه‌های پیشین سیستم عامل اندروید تا کنون به شرح زیر بوده است:

اندروید 1.5= کاپ کیک (Cupcake)

اندروید 1.6= دونات(Donut)

اندروید 2.0= شیرینی خامه‌ای (Eclair)

اندروید 2.2= بستنی ماستی (Froyo)

اندروید 3/2= نان زنجبیلی (Gingerbread)

اندروید 3.0= کندو (Honeycomb)

اندروید 4.0= بستنی‌ حصیری (Ice Cream Sandwich)

اندروید 4.1= آب نبات پاستیلی (Jelly Bean)

اندروید 4.4= کیت کت (KitKat)

اندروید 5.0= آب نبات چوبی (Lollipop)

اندروید 6.0= مارشملو (Marshmallow)

اندروید 7.0= نوگت (Nougat)

و نسخه بعدی اندروید بعدی احتمالا یکی از نام‌های زیر را خواهد گرفت:

اندروید اوتمیل (Android Oatmeal) / بیسکوییت اوتمیل (Oatmeal Cookie) / نان کشمشی اوتمیل (Oatmeal Raisin)

اوتمیل یا بلغور جو دوسر! شاید یک نوع شیرینی یا دسر محسوب نشود اما بیسکوییت و یا نان کشمشی از آن به دست می‌آید که می‌تواند برای این نامگذاری مورد استفاده قرار گیرد. مزایای نام بیسکوییت اوتمیل: یک خوراکی شناخته شده است که با تِم  انتخاب نام شیرینی اندروید نیز مطابقت دارد و نیاز به پرداخت هزینه حق ثبت به هیچ کسی ندارد. اما نکته منفی که در مورد این شیرینی وجود دارد این است که چندان خوشمزه نیست و بیشتر به عنوان یک محصول سالم شمرده می‌شود. شاید ارتباط نام اندروید با نوعی از شیرینی نه چندان محبوب، برای نامگذاری یک سیستم‌عامل محبوب چندان جذاب نباشد.

نوعی بستنی پرتقالی(Orange Sherbert) / بستنی یخی پرتقالی(Orange Popscicle)

محصولات مرتبط با زیرمجموعه پرتقالی! می‌تواند وسعت زیادی داشته باشد و همچنین نام‌های فراوانی نیز می‌توان با استفاده از این زیرمجموعه انتخاب کرد. البته تجربه ثابت کرده است که گوگل معمولا از استفاده از نام‌های محصولات فریزری دوری می‌کند اما هیچ احتمالی غیرممکن نیست.

اندروید اوریو

اندروید اوریو به نظر اسم بدون نقصی می‌آید. به جرئت می‌توان گفت اوریو یک شیرینی محبوب در سرتاسر دنیا محسوب می‌شود که فرهنگی غنی پشت آن وجود دارد. تنها مشکل اصلی در انتخاب این اسم این است که حق استفاده تجاری از نام Oreo در انحصار شرکت Nabisco و Cadbury قرار دارد. البته گوگل قبلا نیز با انتخاب نام "کیت کت"، از اسم ثبت شده به نام شرکت دیگری نیز استفاده کرده بود که البته ظاهرا در این بین توافقی صورت گرفته و پولی در این بین رد و بدل نشده بود. گوگل حتی با ایجاد یک شراکت، ربات‌های خوراکی کیت کت را نیز تولید کرد که البته هرگز برای عرضه به مشتریان ارائه نشد. شاید این بار نیز گوگل تصمیم دارد حرکت مشابهی انجام دهد. احتمال دیگری نیز که درباره نام نسخه بعدی اندروید وجود دارد این است که اصلا نام خوراکی نباشد و به همان اندروید O اکتفا شود.

گوگل معمولا اواخر تابستان نام نسخه جدید را اعلام می‌کند و سال گذشته نیز با ایجاد یک فروم در اینترنت از کاربران درخواست کرد نام‌های پیشنهادی خود را ارائه دهند که در آخر نیز نام "نوگت" انتخاب شد. در هر صورت هیچ چیز قطعی نیست و شاید حتی شاهد تغییر روند شرکت گوگل در نامگذاری باشیم. شرکت اپل نیز قبلا نام نسخه‌های مک او اس خود را از روی نام گربه سانان انتخاب می‌کرد اما بعد از تغییر رویه، از آن به بعد نام مکان‌ها و پارک‌های ایالت کلیفرنیا را را روی نسخه‌های سیستم عامل خود گذاشت و نظم نام‌گذاری را کاملا برهم زد، البته چنین کاری از گوگل دور از ذهن است اما به هرحال اتفاقات عجیب در دنیا زیاد می‌افتد.

http://itiran.com/node/74385


موارد موضوعی مرتبط