منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

اپل ادعا کرده که باید بخشی از سود حاصل از فروش این حق اشتراک‌ها به این شرکت تعلق بگیرد

در چند سال اخیر فیسبوک اقدامات زیادی جهت همکاری و کمک به ناشرین اخبار در روزنامه کرده است. مارک زاکربرگ هم تمام تلاش خود را می‌کند تا این ناشرین بتوانند از طریق پلتفرم فیسبوک اشتراک‌های ماهانه و سالانه خود را به‌فروش برسانند. نکته جالب اینکه فیسبوک هیچ سهمی از سود حاصل از فروش این اشتراک‌ها به‌دست نخواهد آورد.

در همین راستا ابزار فروش حق اشتراک جدید فیسبوک تا چند روز آینده قرار است به اپلیکیشن فیسبوک اضافه شود. این ابزار به ناشران اخبار و روزنامه‌ها مانند «واشنگتن پست» یا «Hearst» این امکان را می‌دهد تا از دو راه مختلف مطالبی که به کاربران ارائه می‌دهند را به‌فروش برسانند. هدف از طراحی این ابزار، تشویق کاربران به خواندن مقالات و اخبار بیشتر از طریق روزنامه‌های معتبر و ایجاد درآمد برای این ناشرین است. ضمنا فیسبوک اعلام کرده که از این حق اشتراک‌های پرداخت شده از طریق این ابزار هیچ سهمی نخواهد داشت و اینکه اطلاعات حساب کاربران در حین پرداخت حق اشتراک کاملا محفوظ خواهد ماند.

حال گزارش‌ها نشان می‌دهد که اپل با این قضیه موافق نیست و قصد همکاری با فیسبوک را ندارد. فیسبوک و اپل مدت‌ها است که سر این قضیه با یکدیگر مذاکرده می‌کنند. طبق گزارش‌ها اپل ادعا کرده که باید بخشی از سود حاصل از فروش این حق اشتراک‌ها به این شرکت تعلق بگیرد و البته فیسبوک هم با این قضیه مخالفت کرده است. حال طبق توافق نهایی، این ابزار تنها برای سیستم‌عامل اندروید منتشر خواهد شد.

طبق سیاست‌های جدید اپل، از این به‌بعد 30 درصد از سود حاصل از پرداخت‌های درون برنامه‌ای اپلیکیشن‌های پلتفرم آی‌اواس به این شرکت تعلق خواهد داشت. از طرف دیگر اپل به این ناشران و دیگر شرکت‌هایی که در پلتفرم آی‌اواس اپلیکیشن دارند هشدار داده که (برای فرار از پرداخت 30 درصد سهم اپل) هیچ‌گاه کاربران را تشویق به خروج از برنامه و ثبت‌نام و پرداخت از طریق وب‌سایتشان نکنند. با این حال گوگل اعلام کرده که هیچ مبلغی را از سود حاصل از ابزارهای فروش حق اشتراک فیسبوک دریافت نخواهد کرد.

http://itiran.com/node/75589


موارد موضوعی مرتبط