منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

تکنولوژی وایرلس در حال تغییر نگرش ما و نحوه جمع‌آوری و تفسیر اطلاعات است. امروزه سنسورها در صنعت تناسب اندام مانند مانیتورهای ضربان قلب، سنسورهای ثبت قدم و مسافت و ابزارهای تمرینی پیشرفته به‌صورت گسترده استفاده می‌شوند. این تکنولوژی امروزه با سرعت بیشتری در حال پیشرفت است و در حال ورود به ورزش‌های بیرون از سالن از جمله فوتبال و حتی اسکی است. کمپانی Elan Skis اخیرا طرح مفهومی اسکی هوشمند خود را معرفی کرده که شیوه‌ای نوین برای اندازه‌گیری و ثبت حرکات اسکی بازان و نمایش اطلاعات اسکی باز به صورت لحظه‌ای محسوب می‌شود.

شرکت Elan Ski تولیدکننده‌ای مشهور در صنعت اسکی بازی محسوب می‌شود که مقر اصلی این شرکت در کوه‌های آلپ کشور اسلوونی واقع شده است. این کمپانی در 70 سال گذشته همواره در تلاش بوده تا از طریق ساخت و توسعه محصولات و نوآوری‌های مختلف ورزش اسکی را به شکل قابل توجهی ارتقاء و پیشرفت دهد و به‌طور مداوم تجهیرات پیشرفته و در سطح جهانی را به دنیا معرفی کرده و در زمینه طراحی نیز توانسته جوایز مختلفی را کسب کند. حال طرح مفهومی اسکی هوشمند که این شرکت به‌تازگی معرفی کرده، در حقیقت نوعی سنسور است که در درون چوب‌های اسکی به‌کار می‌رود. آمار و اطلاعات لحظه‌ای که از حرکات اسکی باز به دست می‌آید با استفاده از این تکنولوزی بر روی نمایشگر کامپیوتر قابل مشاهده خواهد بود.

این سنسور با اندازه‌گیری و ثبت حرکات فرد، قادر است اطلاعات بسیار دقیقی از فشاری که اسکی باز بر روی چوب وارد می‌کند و همچنین میزان تعادل او را کسب کرده و نمایش دهد. زمانی که فرد اسکی باز در حال مانور دادن و پیچ خوردن به سمت چپ و راست است، این سنسورها اطلاعات را سریعا ثبت کرده و در سیستم کلود ذخیره می‌کنند. اطلاعات ثبت شده در سیستم کلود را بعدا می‌توان جهت آنالیز حرکات اسکی باز استفاده کرد.

اطلاعات به دست آمده توسط این سنسور می‌تواند به عنوان وسیله‌ای مشابه یک مربی عمل کند چراکه این دیتا می‌توانند نقاط ضعف و قوت شما را ارزیابی کرده و فرد با استفاده از این اطلاعات دقیق می‌تواند تکنیک‌ها و حرکات خود را بهبود ببخشد. این تکنولوژی را حتی می‌توان مربی مجازی نام‌گذاری کرد. ضمنا بازخورد تمامی حرکات اسکی‌باز به عنوان یک برنامه تمرینی از طریق یک اپلیکیشن بر روی اسمارت‌فون قابل مشاهده و استفاده است.

البته این محصول فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد اما مطمئنا به زودی شاهد عرضه رسمی این محصول برای طرفداران اسکی روی برف در سراسر دنیا خواهیم بود.

http://itiran.com/node/76451


موارد موضوعی مرتبط