منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

اگر به بیماری فشار خون مبتلا هستید احتمالا با من هم نظر خواهید بود که پوشیدن و بستن دستگاه فشار خون کار راحتی نیست. هر زمان که فشار خونم را اندازه می‌گیرم آرزو می‌کنم کاش ساعت هوشمندی برای این کار داشتم. اومرون Omron، که سازنده مانیتورهای تشخیص دهنده‌ی فشار خون است، ساعتی به نام راهنمای قلب اختراع کرده است که امسال روانه‌ی بازار خواهد شد. ایده‌ی پشت این محصول بسیار جالب است و اگر به خوبی آن‌چه گفته شده کار کند، آینده‌ی خوبی در انتظارش خواهد بود.

این محصول هنوز در مرحله‌ی آزمایش است و تاییدیه‌ی سازمان غذا و داروی آمریکا اواخر امسال می‌گیرد. قیمت تخمین زده شده برای این محصول چیزی حدود ۳۴۹ دلار است که با قیمت اپل‌واچ برابر است. راهنمای‌قلب یک بند فوق‌العاده سفت دارد  که در زمان اندازه‌گیری فشار خون همانند یک دستگاه فشار خون واقعی باد می‌کند. این ساعت با اپلیکیشن موبایل اومرون همگام  شده و داده‌ها را در اختیار یک دکتر قرار می‌دهد. این ساعت ضربان قلب را نیز اندازه می‌گیرد و می‌تواند طوری برنامه‌ریزی شود که در طول شب تست‌هایی برای بررسی فشار خون و بررسی احتمال سکته در هنگام خواب انجام دهد.

راهنمای قلب پله‌هایی که بالا و پایین می‌روید را می‌شمارد، ساعات خواب شما را ذخیره می‌کند و نوتیفیکیشن‌های موبایل‌تان را نیز نمایش می‌دهد. این ساعت با یک بار شارژ بین ۱۰ روز تا دو هفته کار خواهد کرد، قابلیتی که کار کردن با آن را برای افراد سالخورده راحت‌تر می‌کند. اومرون در حال همکاری با شرکت AliveCor برای قرار دادن قابلیت تشخیص ضربان قلب و گرفتن نوار قلب بر روی مانیتورهایش است و در نظر دارد در آینده فشار خون و ضربان قلب را در کنار یکدیگر بر روی این ساعت‌ها داشته باشد. AliveCo اوایل امسال موفق شد یک بند ساعت با قابلیت گرفتن نوار قلب برای اپل طراحی کند که تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را نیز از آن خود کرد.

**نمایشگاه CES 2018 به روایت آی‌تی‌ایران**

http://itiran.com/node/76101


موارد موضوعی مرتبط