منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

«هال» روبات انسان نمای دوست داشتنی است که جهت استفاده در علم پزشکی ساخته شده است. این روبات در اصل به منظور نمایش علائم درد و واکنش‌ها طراحی شده. این روبات آموزشی را می‌توان یکی از بهترین نوآوری‌ها در علم پزشکی در چند سال اخیر دانست.

با وجود چنین روباتی، پرستاران دیگر مجبور نیستند بر روی عروسک‌های مصنوعی آموزش ببینند. هال قادر است اشک بریزد، خونریزی و حتی ادرار کند. حتی اگر نور مستقیم را به سمت مردمک چشم او بتابانید، خواهید دید که مردمک چشم او کوچک می‌شود. ضمنا با کنترل از راه دور هم می‌توانید هال را به حالت شوک آلرژیک و یا حمله قلبی در بیاورید. این روبات که تا چند وقت آینده به بازار می‌آید آنقدر حرکاتش طبیعی و نزدیک به واقعیت هستند که سازندگان و اپراتورهای آن باید مراقب باشند که واکنش‌های او هنگام درد کشیدن باعث جریحه دار شدن احساسات پرستاران و دانشجویان پزشکی نشود.

شرکت سازنده این روبات 48 هزار دلاری کمپانی «Gaumard Scientific» است که از سال 194 در زمینه طراحی و ساخت شبیه‌سازهای پزشکی فعالیت می‌کند. این شرکت کار خود را ابتدا با ساخت اسکلت مصنوعی بدن انسان و انگشتان آناتومیک آغاز کرد. دیگر روبات‌های این شرکت شامل یک روبات در حال زایمان و یک روبات نوزاد می‌شوند.

درون بدن این روبات یک سیستم مکانیکی- پنوماتیک وظیفه انجام عمل تنفس را بر عهده دارد و کارتریجی که در پاهای او قرار گرفته و ظیفه خروج CO2 را برعهده دارد. سیستم هیدورلیک درون روبات هم وظیفه خونریزی و اشک‌ریزی هال را به عهده دارد. موتورهای زیرپوستی که در این روبات به‌کاررفته قادرند چهره هال را به حالت عصبی، وحشت زده و یا دیگر حالت‌ها در بیاورند. ضمنا امکان مشاهده ضربان قلب و فشار خون هال از طریق دستگاه فشارسنج و یک مانیتور هم وجود دارد.

تنها نگرانی که درباره این روبات وجود دارد، واکنش‌های بسیار طبیعی آن است که متخصصین معتقدند می‌تواند باعث ایجاد استرس بیش از حد در پرستاران و دانشجویان شود. یکی از متخصصین گفته که در برخی موارد واکنش‌های دردآور روبات باعث شده دانشجویان به گریه بیافتند و در نتیجه برخی از آنها نتوانسته‌اند این دوره آموزشی پزشکی را با موفقیت پشت سر بگذارند. برخی از کارشناسان هم معتقدند این نوع واکنش‌ها و علائم طبیعی این روبات می‌تواند دانشجو را در موقعیت شبیه به واقعیت قرار داده و او را طی چند جلسه با موقعیت‌های اورژانسی و حیاتی به‌طور کامل آشنا کند و در همین مدت کوتاه فرد را به چنین شرایطی مسلط کند.

 

http://itiran.com/node/77615


موارد موضوعی مرتبط