منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

پلت فرم‌های مبتی بر تکنولوژی سیستم‌های ابری مانند  Amazon Web Services  و Microsoft Azure، نسبت به روش‌های سنتی ذخیره سازی مزایای بسیار بیشتری ارائه می‌دهند، مانند قابلیت‌های امنیتی بیشتر، انعطاف بیشتر، دسترسی بالاتر و هزینه پایین‌تر. به علاوه، پلت فرم‌های ابری به شرکت‌ها این اجازه را می‌دهد تا به قدرت عظیم پردازشی بالایی دسترسی پیدا کنند. شرکت آلفابت گوگل یکی از بزرگ‌ترین ارائه دهنده‌های سرویس‌های ابر محور برای کسب و کارهای مختلف در سرتاسر دنیاست و به صورت مداوم در حال ارائه سرویسس‌های جدید و متنوع به کاربران اختصاصی خود است.

Team Google در کنفرانس سالیانه برنامه نویسان I/O 2017 که در Mountain View ایالت کالیفرنیا، آخرین اختراع خود را در این زمینه معرفی کرد و ادعا کرد که این اختراع، مرحله جدیدی در حوزه سرویس‌های ابری ایجاد خواهد کرد. یونیت‌های  تانسور جدید((TPU و قدرتمند پردازش اطلاعات گوگل، به صورت اختصاصی برای توسعه تکنولوژی یادگیری ماشینی ساخته شدنه‌اند و به زودی توسط Google Cloud در دسترس ارگان‌ها و اشخاص در سرتاسر دنیا قرار خواهد گرفت.

اما قدرت این یونیت‌های تانسور چقدر است؟هر  TPU قدرتی معادل 180 ترافلاپ دارد و هر TPU pod شامل 64 TPU است که روی هم قدرت پردازشی معادل 11.5 پتافلاپ دارند. با چنین عملکردی، TPU های پردازشی گوگل حتی از بهترین تراشه‌های موجود در بازار تکنولوژی ماشینی نیز پرسرعت‌تر و قدرتمندتر هستند.

لازم به ذکر است که گوگل تنها شرکتی نیست که در زمینه استفاده و توسعه تکنولوژی‌های مرتبط باهوش مصنوعی وتلفیق آن با سیستم‌های ابری فعالیت دارد. درحال حاضر، مایکروسافت بیش از 20 سرویس مختلف هوش مصنوعی مانند سیستم‌های تشخیص دهنده چهره و ادراک کننده زبان دارد که برای کاربران Microsoft Azure قابل دسترسی هستند. گوگل اخیرا نیز تراشه‌های Project Brainwave را معرفی کرده است، پلت فرمی که پیش بینی می‌شود حتی از سیستم‌های هوش مصنوعی گوگل نیز قدرتمندتر خواهد بود.

برای طراحان حوزه تکنولوژی و برنامه نویسان در سرتاسر دنیا، هوش مصنوعی یکی از بزرگ‌ترین عناصر انقلاب بعدی در زمینه توسعه نرم افزار، طراحی و ساخت برنامه‌ها و وب محسوب می‌شود.مثلا اگر 3 دستیار هوشمند معروف کنونی را کنار بگذاریم، فروشگاه‌های برنامه‌ها(App Stores) در سرتاسر سیستم عامل‌ها پُر است از برنامه‌های جدید مرتبط با تکنولوژی هوش مصنوعی مانند برنامه‌های مخصوص گرفتن عکس سلفی، مدیریت داده‌ها و ارائه اطلاعات مهم و اساسی. برای برنامه نویسان برنامه‌هایی که از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا بهره می‌برند، هوش مصنوعی یکی تکنولوژی‌های اساسی و بنیادی محسوب می‌شود. شرکت‌هایی مانند گوگل، مایکروسافت و حتی آمازون نیز با تلفیق تکنولوژی یادگیری ماشینی و سیستم‌های ابری، تلاش می‌کنند تا از جریان روز دنیای تکنولوژی عقب نمانند و بهترین پلت فرم‌های سرویس‌های ابری را ارائه دهند.

روزهایی که پلت فرم‌های ابری صرفا برای ذخیره سازی استفاده می‌شدند، به پایان رسیده است. این روزها، سرویس‌های ابری  برای راه اندازی و مدیریت کسب و کارهای مختلف، توسعه و ساخت برنامه‌های مختلف و حتی در زمینه بازی‌های ویدیویی نیز کارایی دارد.

 با افزایش تقاضا برای برنامه‌های ابر محور، به نظر می‌آید که حالا بهترین زمان برای سرمایه گذاری و توسعه تکنولوژی‌های مختلف مرتبط با هوش مصنوعی از جمله یادگیری ماشینی است. در حال حاضر مایکروسافت و گوگل دو رقیب بزرگ کنونی در زمینه هوش مصنوعی هستند و آمازون نیز تلاش می‌کند تا به شرکت شماره 1 در حوزه سرویس‌های ابری تبدیل شود.  برنده این رقابت را "زمان" مشخص خواهد کرد. 

http://itiran.com/node/75240


موارد موضوعی مرتبط