منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

هزینه فنی تولید در این مدل اپلیکین بسیار کاهش پیدا میکند.

یک آمار جدید نشان می‌دهد که تعداد متوسط اپلیکیشن‌های کاربران کافه‌بازار روی گوشی هوشمند خود از ۴۲ عنوان فراتر نمی‌رود. بر اساس آمار منتشر شده توسط بیزنس اینسایدر به نقل از نیلسن تعداد اپلیکیشن‌هایی که کاربران روزانه از آن استفاده می‌کنند هم روی مرز ۲۷ عنوان قرار دارد. نتیجه گیری ساده اینکه کاربران موبایل علاقه‌ای به افزایش نصب اپلیکیشن جدید ندارند. این موضوع ممکن است دلایل مختلف داشته باشد از جمله اینکه مردم تصور می‌کنند اپلیکیشن‌های زیاد باعث کند شدن یا اشغال شدن فضای دستگاه‌شان می‌شود یا شاید دغدغه مصرف حجم اینترنت برای دانلود، آن‌ها را از دانلود اپلیکیشن‌های بیشتر باز‌میدارد. همین موضوع انگیزه‌ای برای ایجاد سرویسی جدید در پلت‌فرم اندروید  به نام "برنامه آنی" شده است. برنامه آنی یا Inline App در واقع به اپلیکیشن‌هایی گفته می‌شود که حجمی از فضای دستگاه کاربر را اشغال نمی‌کنند و در عین حال در زمان کلیک روی آن‌ها به صورت آنی اجرا می‌شوند و برای اجرا نیازی به دانلود و نصب ندارند. این سرعت در دسترسی و اشغال نکردن حجم شاید بتواند کاربران را به تغییر رفتار دانلودی و استفاده از اپلیکیشن‌های جدید وادارد. 

کافه‌بازار به تازگی امکان توسعه برنامه آنی را برای توسعه‌دهندگان خود فراهم کرده است.

مهدی قریشی که مسئول مارکتینگ برنامه‌های آنی در کافه بازار است درباره مزیت‌های این مدل توسعه اپلیکیشن می‌گوید:  محیط توسعهٔ برنامه‌های آنی به گونه‌ای طراحی شده است که فرآیند توسعه و به‌روزرسانی برنامه، ساده‌تر و سریع‌تر از همیشه باشد و به همین دلیل هزینه فنی تولید بسیار کاهش پیدا میکند. به گفته قریشی امکانات مختلفی در پنل توسعه این برنامه‌ها برای توسعه‌دهندگان در نظر گرفته شده است. از جمله امکان استفاده از سرویس پرداخت درون‌برنامه‌ای کافه‌بازار و همچنین استفاده از سیستم پرداخت «رسید» (محصول جدید کافه‌بازار) که استفاده از این امکانات می‌تواند تأثیر چشم‌گیری در سادگی استفاده از اپلیکیشن‌ها برای کاربران داشته باشد.  

به گفته قریشی بسیاری از سرویس ها می‌توانند از پنلی که کافه بازار برای توسعه این اپلیکیشن‌ها آماده کرده و در پنل توسعه دهندگان http://kashan.cafebazaar.ir قرار گرفته استفاده کنند و به زودی شاهد حضور سرویس‌های مختلف در قالب برنامه‌های آنی خواهیم بود.

کافه بازار تا به حال هفت اپلیکیشن را که به طور آزمایشی به صورت Inline App توسعه داده شده‌اند را روی این فروشگاه اپلیکیشن قرار داده است.

http://itiran.com/node/74950


موارد موضوعی مرتبط