منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

این روزها بدترین زمان برای تمام شدن مهلت اینترنت و یا تمدید آن است. به تازگی قانون مصوبه 266 کمیسیون تنظیم مقررات شرکت‌ها را محبور به حذف سرویس‌های حجمی کرده تا سرویس‌های غیرحجمی جایگزین آن شوند. به همین دلیل تعرفه‌های جدید باید از سمت سرویس‌دهندگان اینترنت به کاربران اعلام شود. اما همه‌چیز به همین سادگی پیش نرفته است! ظاهرا ابهاماتی در این قانون وجود دارد که شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت را هم سردرگم کرده است، پس می‌شود حدس زد برای مردم چه اتفاقی خواهد افتاد. برای مثال شاتل قیمت‌های جدید خود را منتشر کرد و بعد آنها را حذف کرد تا ابهامات را پیگیری کند، شرکت مخابرات هم همچنان به مصوبه 237 که در تاریخ 22/03/1395 تصویب شده پای بند است! در وب‌سایت پارس‌آنلاین و آسیاتک هم هرچه گشتیم خبری از تعرفه جدید نیست. این میان اما ظاهرا های‌وب و پیشگامان بهتر از بقیه راه خود را پیدا کرده‌اند و تعرفه‌های جدید را منتشر کرده‌اند.

وزیر ارتباطات اما در صفحه اینستاگرام خود تصویری را منتشر کرده است که تعرفه سه شرکت های‌وب، آسیاتک و مخابرات را نشان می‌دهد که گویا این تصاویر اختصاصی برای وزیر ارتباطات فرستاده شده‌اند و هنوز در وب‌سایت دو شرکت قرار نگرفته‌اند. نکته دیگر که باید به آن توجه داشت نظرات مردم است. کاربران ایرانی در واکنش به این پست اینستاگرامی واکنش بسیاری تندی داشته‌اند و به شدت با تعرفه‌های جدید مشکل دارند و شاید 90 درصد کامنت‌های این مطلب نظرات مخالف باشد که میزان بسیار قابل توجهی است.

 

مخابرات

مخابرات همانطور که مشاهده می‌کنید هنوز هیچ تغییری در مصوبه قدیمی خود نداده است و همچنان پایبند به مصوبه خرداد سال گذشته است.

 

شاتل

بی‌گمان مطلع هستید که این شرکت، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ی ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارایه‌ی سرویس‌های غیرحجمی شد. به همین منظور نیز تعرفه‌های جدید مطابق قانون و با هماهنگی دارندگان پروانه طی چند روز گذشته اعلام گردید. با این همه، با پی‌گیری‌هایی که با نهادهای حاکمیتی داشتیم، به نظر می‌رسد هنوز ابهاماتی در تفسیر مصوبه‌ی یادشده وجود دارد که لازم است از این نهادها کسب تکلیف و درخواست شفاف سازی کنیم. بر این اساس، با توجه به ابهامات موجود، مجبور به حذف تعرفه‌های جدید شدیم تا برای قیمت سرویس‌ها تعیین تکلیف گردد. از صبوری شما سپاسگزاریم. آنچه مسلم است، ما از یک سو موظف به رعایت قوانین هستیم و از سوی دیگر، بزرگترین خانواده‌ی مشتریان اینترنت کشور را در شاتل اتفاقی گرد هم نیاورده‌ایم و رضایت آنان، پیش فرض همه‌ی فعالیت‌های ماست.

 

های‌وب

سرویس‌های غیرحجمی، سرویس‌هایی با ماهیت مشابه سرویس نامحدود هستند. از این نظر که ترافیک قابل استفاده‌ بالایی دارند. مشترک پس از مصرف ترافیک مشخص ماهیانه که به آن مصرف منصفانه (FUP) گفته می شود شاهد کاهش سرعت به 128Kbps خواهد بود که در این صورت می‌تواند با این سرعت به مصرف خود ادامه دهد و یا با خرید ترافیک اضافه (به قیمت هر گیگ ۲,۰۰۰ تومان) و فشفشه به سرعت قبلی بازگردد؛ این سرویس ها بر اساس مصوبه ۲۶۶ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مشخص شده است.

 

آسیاتک

به گزارش روابط عمومی آسیاتک، بر اساس مصوبه ۲۶۶ سازمان تنظیم مقررات تعرفه سرویسهای غیر حجمی آسیاتک تغییر  می کند. این تغییرات تعرفه ای که از روز شنبه مورخ ۱۱ آذرماه ۹۶ در سامانه امور مشترکین آسیاتک در دسترس کلیه کاربران خواهد بود، می تواند به مقرون به صرفه تر شدن ارتباطات ثابت با سرویس های تعاملی هم کمک کند. شایان ذکر است با توجه به اینکه توسعه ارتباطات در هر کشوری، زیر ساخت لازم برای توسعه کلیه صنایع است، تغییرات این چنینی می‌تواند مقدمه توسعه و پیشرفت بیش از پیش ملی باشد.

تعرفه سرویس های غیر حجمی آسیاتک به شرح زیر خواهد بود:

*این متن در وب‌سایت آسیاتک نوشته شده است اما طی تماسی که امروز با آسیاتک داشتیم متوجه شدیم این سرویس هنوز فعال نشده و به همین علت در لیست قیمت‌های اصلی قرار نگرفته است.

 

پیشگامان

پیشگامان چهار مدل سرویس زیر را به عنوان سرویس غیر حجمی معرفی کرده است.


مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات (مصوبه جلسه شماره 266 مورخ 21/08/1396)

http://itiran.com/node/75895


موارد موضوعی مرتبط