منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

اگر نسخه سیستم‌عامل به 10.13.1 ارتقاء پیدا کند، این باگ مجددا به سیستم برمی‌گردد

هفته گذشته اخباری منتشر شد که نشان می‌داد سیستم‌عامل نسخه «High Sierra» مک به یک باگ مهم دچار است که با فشردن تنها چند کلید به افراد اجازه ورود غیرمجاز به هر کامپیوتری را می‌داد! البته شرکت اپل خیلی سریع عمل کرد و این مشکل را طی یک آپدیت نرم‌افزاری برطرف کرد، اما به‌نظر می‌رسد این مشکل هنوز هم وجود دارد.

این باگ به افراد این امکان را می‌داد که با تایپ کردن یک سری کلمات در بخش Login دستگاه بتوانند به راحتی وارد آی‌مک و یا مک‌بوک‌ها شوند. نکته عجیب اینکه این افراد به‌صورت کاربر اصلی یا همان «روت» که بالاترین سطح دسترسی را دارد وارد سیستم عامل می‌‌شدند و این یعنی افراد می‌توانند مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های سیستم‌عامل را دستکاری کنند.

البته اپل این مشکل را در کمتر از 1 روز حل کرد و برای دومین بار از سال 2014، این شرکت مستقیما یک آپدیت تعمیراتی را برای تمامی کاربران مک در سراسر دنیا ارسال و نصب کرد. این یعنی اپل این آپدیت را بدون اینکه حتی کاربران خبر داشته باشند و یا اجازه دهند، بر روی دستگاه‌هایشان نصب کرده است.

حال با اینکه این مسئله به طور کامل حل شده بود، اما طبق گزارش وب‌سایت wired، اگر نسخه سیستم‌عامل کاربر به 10.13.1 ارتقاء پیدا کند، این باگ مجددا به سیستم کاربر برمی‌گردد و نفوذ به مک توسط افراد غریبه باز هم امکان‌پذیر خواهد بود!

برای از بین رفتن این باگ، پس از نصب آپدیت جدید کاربر بایستی سیستم خود را یکبار ریستارت کند و از آنجایی که آپدیت جدید به‌صورت خودکار ارسال می‌شود کاربر باید به صورت دستی سیستم‌ خود را ری‌استارت کند اما امروزه بسیاری از افرادی که در شرکت‌ها و منازل از مک استفاده می‌کنند، عادت به ریستارت کردن مک‌های خود ندارند.

به همین دلیل تیم پشتیبانی شرکت اپل اعلام کرده در صورتی که سیستم‌عامل خود را از 10.13 به 10.13.1 آپدیت کرده‌اید، حتما سیستم خود را یک مرتبه ریستارت کنید تا تغییرات به‌طور کامل بر روی سیستم اعمال شده و باگ مورد نظر از بین برود.

بنابراین اگر شما هم یکی از کاربران مک هستید، برای اطمینان بیشتر سریعا به اپ استور مراجعه کنید و سیستم‌عامل خود را به آخرین نسخه موجود به‌روزرسانی کنید. پس از انجام به‌روزرسانی، حتما سیستم عامل خود را یک بار ری‌استارت کنید.

http://itiran.com/node/75912


موارد موضوعی مرتبط