منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

ایلان ماسک نابغه‌ی دنیای فناوری و مدیرعامل چند کمپانی بزرگ آمریکایی، کافی است به اکانت توییتر خود مراجعه کند تا با نوشتن تنها چند کلمه راجع به ایده‌های جدید خود، علاقه‌مندان به تکنولوژی و فناوری در سراسر دنیا را به‌وجد بیاورد. او صبح روز پنج‌شنبه در اکانت توییتر خود ایده‌ی کلی‌اش درباره ساخت تونل زیرزمینی جهت استفاده از تکنولوژی هایپرلوپ را منتشر کرد.

ماسک می‌گوید که موافقت نهایی دولت جهت پیشبرد برنامه ساخت تونل حمل و نقل فوق سریع زیرزمینی که نیویورک را به فیلادلفیا، بالتیمور و در پایان به واشنگتن متصل می‌کند را دریافت کرده است. طبق توییت‌های ماسک، این سیستم حمل نقل می‌تواند مسافرین را در کمتر از 29 دقیقه از نیویورک به واشنگتن منتقل کند. این کار به وسیله تکنولوژی هایپرلوپ (Hyperloop) انجام می‌شود.

این سیستم قرار است توسط کمپانی Boring ساخته شود و مسافرین را از مراکز شهر به مراکز دیگر شهرها منتقل می‌کند. برای ورود به این سیستم حمل و نقل از ده‌ها ورودی مجهز به آسانسور و پله‌برقی استفاده خواهد شد.

این برنامه، باعث گسترش هرچه بیشتر ایده‌های بی‌نظیر ایلان ماسک در جهت توسعه سالم‌تر و آسان‌تر حمل و نقل می‌شود. ماسک اوایل امسال در کنفرانس TED اعلام کرد که قصد دارد با همکارب یک شرکت معروف در زیر قسمت‌های پرتردد شهرهای بزرگ تونل‌هایی را حفاری کند که خودروها با قرار گرفتن بر روی سطح متحرک این تونل به سمت مقصد خود هدایت شوند. ایده‌ی تکنولوژی هایپرلوپ را هم ایلان ماسک در سال 2012 و به‌عنوان قطار زمینی معرفی کرد که می‌تواند با سرعت 700 مایل بر ساعت مسافرین خود را جابجا کند.

از زمان ارئه این طرح ایلان ماسک شرکت‌های متعددی تاسیس شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به کمپانی لس‌آنجلسی Hyperloop One اشاره کرد. با اینکه طرح پیشنهادی ایلان ماسک برای ساخت سیستم هایپرلوپ هزینه بسیار کمتری نسبت به پروژه ساخت ریل راه‌آهن مدرن امروزی دارد، اما ساخت طرح پیشنهادی شرکت Hyperloop one در بهترین حالت نصف طرح ایلان ماسک هزینه خواهد داشت. البته ماسک پروژه‌های بزرگتری از جمله خط انتقال مسافرین از لس‌آنجلس به سان‌فرانسیسکو از طریق تکنولوژی TX loop را نیز در ذهن خود دارد.

با اینکه هنوز جزئیات موافقت دولت با طرح او مشخص نشده ، اما واضح است که برای اجرای چنین پروژه‌ای ایلان ماسک در مسیر خود با مخالفت سازمان‌ها و نهادهای قضایی و همچنین ارزیابی‌های امنیتی و محیط زیستی متعددی مواجه خواهد شد. این ایده‌های کم‌نظیر همواره در کنار محصولات پیشرفته جدید کمپانی‌های متعدد ایلان ماسک معرفی می‌شوند. از جمله این محصولات می‌توان به خودروی 35 هزار دلاری مدل 3 شرکت تسلا اشاره کرد که سری اول آن تا چند روز آینده به خریداران تحویل داده خواهد شد.

مرتبط :‌

- هایپرلوپ آینده حمل ونقل

- جایگاه مسافران را در هایپرلوپ ببینید 

http://itiran.com/node/74850


موارد موضوعی مرتبط