منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

رجیستر نشدن آیفون 10 و اعلام اینکه آیفون‌های 10 موجود در بازار رجیستر نمی‌شود یا به زودی از کار می افتد موجی از نگرانی را در بین خریداران آیفون در بازار ایجاد کرده است هرچند گوشی‌های فروخته شده در ایران هنوز فعال‌اند.

موضوع از آنجا آغاز شد که سخنگوی طرح رجیستر کردن موبایل اعلام کرد که این گوشی در شبکه مخابراتی ایران فعال نمی‌شود.سخنگوی طرح رجیستری در آن مصاحبه گفته بود که هیچ ثبت سفارشی در مورد آیفون 10 انجام نشده و آیفون‌های 10 موجود در بازار قاچاق است و به همین دلیل سرویس این گوشی طی هفته‌های آینده قطع خواهد شد. 

مرتبط : سخنگوی رجیستری، آیفون 10 قاچاق است نخرید

هرچند این اظهار نظر بسیاری از کسانی که نسبت به سودجویی برخی فروشندگان آیفون 10 که قیمتهای بالای 10 میلیون روی دستگاه‌های خود گذاشته بودند را خوشحال کرد اما از طرف دیگر این پرسش را ایجاد کرد که طرح رجیستری چرا فقط روی آیفون 10 قرار است اعمال شود ایجاد تمایز بین آیفون 10 و سایر گوشی‌ها تعجب بسیاری را برانگیخت. 

پیش از این نیز افزایش قیمت گوشی در بازار موبایل و  پیروی اعلام اجرای طرح رجیستری حتی انتقاد وزیر ارتباطات را برانگیخت و او از مردم خواست تا کاهش قیمت فعلا گوشی نخرند. 

از بازار اما خبر می رسد فعلا از محدودیتی برای گوشی‌های فروخته شده آیفون 10 خبری نیست و دارندگان تعدادی از آیفون‌های 10 به آی تی ایران گفتند که بدون مشکل از خدمات اپراتورهای موبایل استفاده می‌کنند هرچند فروشندگان به خریداران تاکید میکنند که تضمینی برای فعال بودن و از کار نیفتادن آن در آینده نمی‌دهند. 

از سوی دیگر با افزایش تعداد گوشی‌های آیفون 10 در بازار از قیمت‌های نجومی ابتدایی خبری نیست و قیمت آیفون 10 متعادل‌تر شده است. 

قیمت حدودی آیفون 10 نسخه 256 گیگابایتی در بازار کامپیوتر پایتخت  به گفته یکی از فعالان این بازار هم اکنون 6 میلیون و 800 هزارتومان است در حالی که همین نسخه اما با گارانتی شرکت مدیا پردازش در سایت دیجی کالا 7 میلیون و 575 هزارتومان است. دیجی کالا پیش از این گفته بود تنها فروشگاهی است که انحصارا این گوشی را به صورت رجیستر شده در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

آ

در همین حال برخی فروشندگان از مبهم بودن فضا و نامشخص بودن موضوع گلایه میکنند. محسن بهنامی یک فروشنده به آی تی ایران در این زمینه میگوید : فروشندگان الان مداوم از طرف مردم  در معرض این سوال هستند که تکلیف این گوشی چه میشود؟ آیا میتوان مسافری آیفون 10 وارد کرد؟ آیا آیفونهای مسافری باید هزینه اضافه‌ای پرداخت کنند؟  و هیچ کس پاسخ دقیقی برای این سوالات ندارد.

 

http://itiran.com/node/75747


موارد موضوعی مرتبط