منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی [1]

FAST مراحل نهایی ساخت را پشت‌سر می‌گذارد

چین قصد دارد با بهره‌برداری از تلسکوپ رادیویی با ابعادی معادل با 30 زمین فوتبال، در سال 2016 روند جدیدی را در جستجو برای یافتن حیات احتمالی بر روی کرات دیگر جهان هستی، آغاز کند. این تلسکوپ کروی با دیافراگم پانصد متری که به اختصار با عنوان FAST از آن یاد می‌شود می‌تواند سیگنال‌های رادیویی که ده‌ها میلیارد سال نوری دورتر از ما فاصله دارند را شناسایی کند. 

Nan Rendong، یکی از محققان حاضر در پروژه تلسکوپ FAST از توانایی این تلسکوپ در جهت کاوش برای یافتن علائم حیات و انرژی‌های تجدیدپذیری مانند هیدروژن طبیعی سخن می‌گوید. وی در این خصوص می‌گوید:
" تلسکوپ رادیویی FAST، همانند یک گوش حساس، به پیغام‌های رادیویی با معنا از میان نویزهای سفید موجود در جهان هستی، توجه می‌کند."
 
 
FAST مراحل نهایی ساخت را پشت‌سر می‌گذارد. در هفته جاری، محققان در حال نصب پنل‌های رتینای سه‌ضلعی 33 فوتی بوده‌اند تا نهایتا این محصول، آماده استفاده شود. آن‌طور که عنوان شده، مراحل نصب تمامی پنل‌ها تا ژوئن 2016 کامل خواهد شد و مراحل اشکال‌زدایی نیز تا پایان سپتامبر به اتمام خواهند رسید.
با توجه به مساحت گسترده‌تر دریافت سیگنال و انعطاف‌پذیری بیشتر، FAST می‌تواند در مقایسه با Arecibo با سه تا پنج برابر حساسیت بیشتر، فضایی به وسعت دوبرابر بیشتر (از فضا) را اسکن کند. بدنیست بدانید که Arecibo در پرتوریکو، تا پیش از حضور FAST، بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان به شمار می‌رفت. 
مراحل ساخت این پروژه از سال 2011 آغاز شده و همان‌طور که عنوان شد انتظار می‌رود این پروژه تا سپتامبر 2016 به پایان برسد. FAST در جنوب غربی ناحیه ییلاقی پینگ‌تنگ چین در استان Guizhou قرارگرفته است. با آغاز استفاده از قدرتمندترین تلسکوپ رادیویی جهان، شاهد حضور یکی از قدرتمندترین ابزارهای موجود درجهت هستی در جهت کاوش پیرامون امکان وجود حیات در کره‌ای به جز زمین خواهیم بود. 

http://itiran.com/node/69734

[2] [3] [4] [5]

موارد موضوعی مرتبط