نوشته : مهیار مهرجو منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

چند سالی می‌شود که فروش آنلاین محصولات در کشورمان رواج چشمگیری پیدا کرده و به‌تبع آن هم سایت‌های تخفیف محصولات راه‌اندازی شده‌اند. این سایت‌های تخفیف، که تعدادشان البته هنوز انگشت‌شمار است، طرفداران پروپاقرصی هم پیدا کرده‌اند و روز‌به‌روز هم بر مشتریانشان افزوده می‌شود. یکی از همین سایت‌ها که شهرت درخور توجهی هم دارد تخفیفان است و یکی از همین مشتریان، از بخت بد، نگارنده بوده است.

 نیمه دوم بهمن‌ماه بود که این سایت با عرضه عطر و ادکلن‌های به گفته خودش اصل تخفیف قابل ملاحظه‌ای ارائه کرده بود. از آنجا که در کشورمان عطر و ادکلن مانند خیلی دیگر از محصولات درجه‌های کیفیت متفاوت دارد و هیچ نظارتی هم بر کیفیتشان وجود ندارد، برای خرید ناچاریم از روش اعتماد‌کردن وارد شویم. برای اینکه درجه کیفیت این عطرها را متوجه شوم به بخش نظرها رجوع کردم و در کمال تعجب دیدم که نه‌تنها نظر منفی وجود ندارد بلکه یک نظر مثبت هم هست که خریدار از کیفیت ادکلنی که خریده بود راضی به نظر می‌رسید. بنابراین اصل را بر اعتماد گذاشتم و با توجه به اینکه چنین سایتی که اسم و رسمی هم در این مدت برای خودش دست و پا کرده بعید است که مشتریانش را بفریبد، سفارش عطر مورد نظرم را دادم.

لینک خرید: تا ۷۷% تخفیف ادکلن‌های منتخب مردانه با ماندگاری طولانی و با کیفیت بالا در حد اورجینال شروع پرداخت از ۳۳۷۰۰ تومان

هنگام دریافت عطر متوجه شدم که کیفیت محصولی که خریده‌ام دست‌کم درجه سوم است. درواقع عطری که دست من بود با عطری که دستفروش‌های کنار خیابان می‌فروشند کوچک‌ترین تفاوتی نداشت. من که فریبی را که نباید خوردم ولی برای اینکه دیگران با آگاهی بیشتری اقدام به خرید کنند رفتم ذیل مطلب نظر خودم را گذاشتم  و جالب اینکه مدت‌ها بو دشخصی پرسیده بود که آیا کسانی که خریده‌اند از کیفیت عطر خود راضی هستند یا نه و عجیب اینکه هیچ‌ جوابی برای این فرد ثبت نشده بود. و من سلحشورانه نظر خودم را در پاسخ به این فرد و دیگر مشتریان اعلام کردم تا اگر کسی می خواهد این محصولات را بخرد بداند که درست است که قیمت عطرها برابر با قیمت عطرهای دستفروشان است ولی کیفیت آنها هم دقیقا باهم برابری می‌کند.

در سایت تخفیفان رسم نظرگذاری اینگونه است که پس از اینکه نظر خود را گذاشتید باید صبر کنید تا بعد از تایید نظرتان ثبت شود و درنهایت تعجب رسم دیگری هم دارند و آن اینکه پیام‌های مخالف ثبت نمی‌شود و فقط افراد راضی حق انتشار نظرشان را دارند. و این موضوع را اگر من خریدار می‌دانستم بی‌شک به آن یک نظر مثبت اعتماد نمی‌کردم.

سایت تخفیفان در پاسخ به کامنت من یک ایمیل فرستاد با این عنوان که

من در پاسخ برایشان نامه زدم که به هر حال این حق من به‌عنوان خریدار است که نظر خودم را درباره کیفیت محصولی که خریده‌ام اعلام کنم و به‌دنبال آن حق خریدار بعدی است که نظر کسانی را که تجربه خرید این محصول را داشته‌اند بداند. در قسمت نظرخواهی مربوط به این عطرها هم فقط یک نظر مثبت وجود دارد بنابراین اگر بخواهیم با معادله منطقی حساب کنیم نظر منفی من شامل پنجاه‌درصد کل نظرها می‌شود که از میزان مورد نظر شما خیلی بیشتر است.

و دوباره خواستم که نظرم را ثبت کنند، ولی دیگر هیچ پاسخی دریافت نکردم.

حال موضوع اینجاست که این امر آیا تخفیف‌دادن به مشتری است یا تحمیق اوست؟ من اگر بخواهم عطر با کیفیت درجه سوم را بخرم چرا باید آنلاین اقدام کنم و هزینه پست را هم بدم و چند روز هم منتظر بمانم؟ آیا بهتر نیست این محصول را سر راهم از کنار خیابان بخرم که بی‌شک قیمت نهایی آن کمتر از چیزی می‌شود که در سایت ثبت شده است.

اتفاق ناخوشایندی که در این بین می‌افتد این است که سایتی مانند تخفیفان با این اقدام غیر حرفه‌ای به مرور از مشتریان خود سلب اعتماد می‌کند و چهره خود را گام‌به‌گام مخدوش می‌کند.

http://itiran.com/node/70794


موارد موضوعی مرتبط