نسخه چاپی

امروزه پهپادها کاربرد گسترده‌ای در صنایع گوناگون یافته‌اند، اما استفاده از آنها برای جمع آوری اطلاعات آب و هوایی چندان متداول نشده است.

به گزارش مهر، علت اصلی این مساله پرواز پهپادها در ارتفاع پایین است که باعث می شود نتوان از آنها در صنعت هواشناسی استفاده کرد.

شرکتی به نام Earth Networks در تلاش برای تغییر این وضعیت است و با اجرای برنامه ای موسوم به Sferic DroneFlight از شبکه‌ای از پهپادهای محلی که در ارتفاع کم پرواز می کنند برای پیش بینی آب و هوا در نقاط مختلف کره زمین بهره خواهد گرفت.

این پهپادها می توانند در ارتفاع ۳ تا ۱۲۰ متری پرواز کنند و وضعیت آب و هوا را برای یک بازه زمانی شش روزه و همین طور سرعت و جهت وزش باد را در این روزها پیش‌بینی کنند.

قرار است این سیستم برای پیش بینی وضعیت آب و هوا در ۹۰ کشور جهان به کار گرفته شود. در قالب این طرح از ۱۰ هزار حسگر آب و هوایی و ۱۵۰۰ حسگر تشخیص رعد و برق بر روی پهپادها استفاده خواهد شد.

ارائه این خدمات علاوه بر کمک به پیش بینی دقیق تر آب و هوا، برای مالکان خود پهپادها نیز مفید است. بر اساس پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۱ حدود ۱.۶ میلیون پهپاد تجاری در آسمان به پرواز درخواهند آمد و لذا اطلاع از شرایط جوی محلی برای پرواز ایمن آنها ضروری است.

تست شبکه پهپادی پیش بینی وضعیت آب و هوا و آزمایش ابزار ارتباطی آنها با یکدیگر به زودی در دانشگاه مریلند صورت می گیرد تا دقت وصحت عملکرد آن بررسی شود.

http://itiran.com/node/75238


موارد موضوعی مرتبط