منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

ربات‌های تحویل دهنده سفارش، پدیده‌ای نوظهور هستند که جای بسیاری از افراد شاغل در این حوزه را اشغال کرده‌ و تبدیل به روشی برای جذب مشتری توسط رستوران‌ها و کسب و کارهای مختلف شده‌اند. جدیدترین شرکتی که فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است، استارتاپ سوییسی Teleretail AG است. ماشین‌های این شرکت که البته هنوز در مراحل اولیه ساخت قرار دارند، برای طی مسافت‌های طولانی طراحی شده‌اند و قادر هستند مشتریان خارج از شهر و دوردست را نیز پوشش دهند.

Teleretail مانند دیگر شرکت‌های رقیب ( مثلا Starship Technologies یا Marble)، از تکنولوژی‌های نوین توسعه یافته در خودروهای خودران، از جمله سنسورها، سیستم کنترل کامپیوتری، سیستم مسیریابی استفاده کرده است. این استارتاپ برخی از دستگاه‌ها و لوازم مورد نیاز خود را با کمک و پشتیبانی مالی برخی شرکت‌ها مانند Bosch، Nvidia و Lidar-makers تهیه کرده است که به عنوان اسپانسرهای محصولات این شرکت شناخته می‌شوند.

Thorsten Schollمدیرعامل این شرکت اعلام کرده است که شرکتش از پشتیبانی مالی خوبی برخوردار بوده است و حتی آژانس فضایی اروپا( European Space Agency)، تا کنون 2 میلیون دلار به این شرکت کمک مالی داشته کرده است. تورستن می‌گوید آژانس فضایی اروپا از شیوه مدیریت، دریافت و ارسال اطلاعات مسیریابی ماهوارهای شرکت تله ریتیل، استقبال کرده است. با این وجود، این شرکت هنوز به مرحله سوددهی و افزایش سرمایه نرسیده است.

هدف اصلی شرکت تله ریتیل، توانمند سازی کسب و کارهای خرده پا و تجارت‌های تازه شکل گرفته است تا قدرت رقابت با رقبای قدرتمندی همچون آمازون را پیدا کنند. این شرکت اخیرا تکنولوژی مورد استفاده خود را در کنفرانس AUVSI Xponential در شهر دالاس، بیشتر معرفی کرده است و در قدم بعدی قصد دارد آزمایش ربات‌های پیک خود را در کشورهای سوییس و آمریکا، آغاز کند. تورستن می‌گوید: "در حال حاضر شهرهای واشنگتن دی سی، سانی ویل در ایالت کلیفرنیا و آیداهو، اجازه انجام آزمایش این ربات‌ها را صادر کرده‌اند. ما باید به جایی برسیم که ربات‌هایمان نه فقط در پیاره رو و حاشیه‌های خیابان بلکه در جاده‌ها، خیابان‌های اصلی و اتوبان‌ها نیز رفت و آمد کند. برای همین دستگاه‌هایمان را طوری طراحی و تولید کرده‌ایم که جوابگوی طی کردن مسیرهای طولانی باشند". تورستن در ادامه سخنان خود گفت: "در حال حاضر این ربات‌ها فقط می‌توانند سفارشات مشتریان را به درب منزل آنها تحویل دهند اما در آینده به این قابلیت دست پیدا خواهند کرد که مرسولات را به داخل منازل نیز حمل کنند که البته رسیدن به چنین مرحله‌ای برای یک شرکت کهنه کار در صنعت ربات سازی نیز یک چالش محسوب می‌شود".

http://itiran.com/node/74382


موارد موضوعی مرتبط