منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

دستگاه خشک کردن لباس‌ها یکی از ناکارآمد ترین دستگاه‌هاست. دستگاه خشک کن سنتی در 50 دقیقه لباس‌های شسته شده را خشک می‌کند و همچنین میزان قابل توجهی حرارت تولید می‌کند. به همین دلیل محققان آمریکایی تصمیم گرفتند دستگاه جدیدی برای مصارف خانگی تولید کنند که به شیوه‌ای متفاوت این کار را انجام می‌دهد و علاوه بر سرعت بیشتر، از انرژی کمتری نیز برای خشک کردن لباس‌ها استفاده می‌کند.

محققان  آزمایشگاه Oak Ridge National Laboratory در ایالت تنسی، دستگاه خشک کنی اختراع کرده‌اند که قادر است با استفاده از امواج مافوق صوتی و یا ارتعاشات فرکانس‌های بالای صوت، آب و رطوبت را از داخل بافت پارچه خارج کند. محققان سازنده این دستگاه عنوان کرده‌اند که اختراعشان قادر است در 20 تا 30 دقیقه، حجم متوسطی از لباس‌ها را خشک کند که از خشک‌کن‌های معمولی بسیار با صرفه‌تر است.

استفاده از انرژی صوتی فایده دیگری نیز دارد. از آنجاییکه خشک کردن لباس‌ها به این شیوه بسیار ملایم‌تر از شیوه‌های سنتی انجام می‌گیرد، بعد از خشک شدن لباس‌ها، پرز کمتری به آنها می‌چسبد و آسیب کمتری نیز وارد می‌شود.

این ماشین خشک کن فعلا در مراحل ساخت اولیه است و تا چند سال آینده به بازار وارد خواهد شد. طبق گزارش Business Insider، مخترعان این محصول، در دوسال گذشته با همکاری وزارت انرژی آمریکا به روی این محصول کار کرده‌اند و تا کنون 880 هزار دلار به عنوان منابع تامین مالی این محصول دریافت کرده‌اند.

http://itiran.com/node/74151


موارد موضوعی مرتبط