منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

همینطور که دنیا به رقابت خود برای ساخت خودروهای اتوماتیک ادامه می‌دهد، احتمالا شکایات ماشین‌بازان با اصرار برعلاقه به راندن خودروها به صورت دستی، بیشتر و بیشتر خواهد شد.

البته منظور این افراد این است که عاشق رانندگی هستند، نه رفت و آمد. تفاوت همینجا است، تصور آنها از آینده این است که بتوانند پدال گاز را تا انتها در یک جاده خلوت فشار دهند، اما متاسفانه این وظیقه به ربات‌ها محول شده است. لامبورگینی برای مثال، عقیده دارد که تکنولوژی خودروهای اتوماتیک به رانندگان کمک خواهد کرد تا سقف محدودیت‌ها را گسترش داده و تجربیات بیشتری از توانایی‌های خودرو به دست آورند.

چنین چیزی از لامبورگینی انتظار می‌رفت. اما چنین اظهاراتی از طرف شرکتی مانند تویوتا که به تولید سودمندترین و کاربردی‌ترین خودرو یعنی "Prius" معروف است، بعید به نظر می‌رسید. اما این کمپانی قصد دارد از اینکه نسل‌های آینده ازتجربه لذت رانندگی بی‌بهره نخواهند بود، اطمینان حاصل کند.

"Ian Cartabiano" مدیر بخش طراحی استودیویی شرکت تویوتا در جنوب کالیفرنیا می‌گوید: "تصور ما ازآینده این است که تجربه رانندگی همواره لذت بخش خواهد بود". به این منظور، تویوتا در نمایشگاه CES امسال از مدل اولیه "Concept-i" رونمایی کرد، که تصور شرکت از رانندگی در سال 2030 را نشان می‌دهد. همانند دیگر مدل‌های ذهنی عجیب و غریب، به جای طراحی بدنه، ابتدا تیم "Cartabiano" طراحی اتاق راننده را با تاکید بر اینکه تکنولوژی هوش مصنوعی در کیفیت رانندگی تاثیر مثبت خواهد داشت، طراحی کرده‌ است. لذت رانندگی در تویوتا لزوما به معنی مانور و چرخش بهتر سرپیچ‌ها نیست، بلکه بیشتر به معنای لذت بردن از کل خودرو است. برعکس دیگر خودروهای تمام اتوماتیک، تویوتا از فرمانی که بیشتر شبیه کنترل‌های کنسول‌های کامپیوتری است، در قسمت مرکزی داشبورد این خودرو استفاده کرده است.

شرکت تویوتا کاملا طمینان دارد که تا سال 2030، تمامی تکنولوژی‌های مورد نیاز در این خودرو بکار گرفته خواهد شد، بنابراین زمانی که تمایل به رانندگی داشته باشید، خودروی Concept-I "حالت راننده" را به شما ارائه خواهد داد. با این حساب با یک خودروی تمام اتوماتیک در طول مسیر همسفر نخواهید بود. تکنولوژی هوش مصنوعی نیز حواس و دقت راننده را زیر نظر دارد و زمانی که احتمال دارد حواس راننده پرت شود، می‌تواند به او کمک برساند. در ضمن هوش مصنوعی بکار رفته در این خودرو "Yui" نام دارد که در قلب داشبورد خودرو زندگی می‌کند که در آنجا با یک آواتار دوبعدی سروکار خواهید داشت. همچنین رابط کاربری قادر است در قسمت‌های مختلف خودرو و برروی مانیتورهای مختلف ظاهر شود. حلقه‌ی خارجی این آواتار، نشان‌دهنده جسم او بوده و حلقه‌ی داخلی نشان دهنده‌ی روح او خواهد بود. Cartabiano نیز قبول داشت که فعلا ویژگی‌های این خودرو خیلی قابل درک نیستند اما این خودرو فعلا یک طرح ذهنی است و کسی انتظار درک تمامی ویژگی‌های بکار رفته در این خودرو را ندارد. Carabiano می‌گوید: " در تلاشیم تا چیزی برعکس محصولاتی که هر روز می‌بینیم را به خریداران ارائه دهیم."

باقیمانده امکانات موجود نیز ویژگی‌هایی معمول مرتبط با خودروهای آینده است، مانند بدنه‌ی سفید براق با درب‌های قیچی مانند، چیزی شبیه درب خودروهای لامبورگینی. خودرو ظاهری اسپرت دارد و شیشه‌های متمایل به مشکی و نیمرخی که هرکس که خودروی Prius را دیده باشد، شباهت آن را تشخیص خواهد داد. Cartabiano طرح و استایل کلی خودرو را "گرم و محرک" نامیده است.

Cartabiano همان طراح اصلی طرح ذهنی خودروی معرکه‌ی Lexus LF-LC است که بعدها با نام LC500 ساخته و روانه بازار شد، بنابراین می‌توان گفت که او سابقه تبدیل رویاها به حقیقت را دارد. ساخت و تولید خودروی Concept-I با پوشش‌های جذاب روی چرخ‌های عقب، درب‌های مدل قیچی و تایرهایی که مطمئنا مورد تایید سازمان حمل و نقل نیستند، مطمئنا تلاش بیشتری را می‌طلبد، اما در دوره‌ای که همه‌ی خودروسازان به دنبال محول کردن وظیفه رانندگی به تراشه‌ها و کامپیوترها هستند، اگر شرکت تویوتا تمرکز خود را بر روی اختیارات راننده حفظ کند، احتمالا خریداران را راضی و خشنود نگه خواهد داشت.

http://itiran.com/node/73368


موارد موضوعی مرتبط