منبع :‌ آی‌تی‌ایران نسخه چاپی

جک فیشر: از توالت رفتن در فضا وحشت دارم

بیماری‌های حرکتی و تنظیم جاذبه درون ایستگاه‌های فضایی را فراموش کنید. "جک فیشر" (Jack Fischer) فضانورد ناسا بیش از هرچیزی نگران رویارویی با تجهیزات سرویس بهداشتی ترسناک ایستگاه‌های فضایی است.

جک فیشر فضانورد ناسا، روز پنج شنبه برای اولین بار به خارج از جو زمین و ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده خواهد شد. او درباره فعالیت‌هایی که قرار است در فضا انجام دهد بسیار هیجان زده است، از جمله این فعالیت‌ها رشد گیاهان و استخوان است اما علاقه‌ زیادی به استفاده از سرویس بهداشتی در فضا نشان نمی‌دهد.

جک فیشر در مصاحبه‌ای که داشت از بزرگترین چالش‌های پیش روی خود در این سفر فضای صحبت کرد. از نظر او بزرگترین چالش در ایستگاه فضایی استفاده از توالت است. او گفت: "همه چیز از طریق سیستم مکش انجام می‌شود، خیلی سخت است و من هم از این مسئله وحشت دارم. برعکس خیلی از اقدامات، تمرین این کار بر روی سیاره زمین ممکن نیست. بنابراین قصد دارم در فضا توالت رفتن را با آمادگی کامل انجام دهم".

اگر فکر می‌کنید فیشر در اینباره بزرگنمایی می‌کند، در اینجا توضیحات رسمی ناسا در مورد سیستم توالت ایستگاه فضایی را برایتان نقل می‌کنیم: "این توالت در اصل مانند یک جاروبرقی عمل می‌کند و به وسیله چند فن، هوا و مواد زائد را به سمت خود می‌کشند و در فضایی مخصوص قرار می‌دهند". در ضمن برای استفاده از این دستشویی لازم است که ابتدا پاهای خود را به وسیله یک کمربند مخصوص محکم ببندید.

http://itiran.com/node/74135


موارد موضوعی مرتبط