منبع :‌ آی تی ایران نسخه چاپی

بنا به خبرهای لو رفته پیرامون آخرین نسخه IOS 11 GM build، قابلیت‌های بیشتری در مورد سیستم تشخیص چهره این گوشی معرفی شده است. شایعات حاکی از این است که سیستم جدید تایید هویت آیفون تحت عنوان Face ID به این دستگاه اضافه شده ست که عملکردی مشابه Touch ID دارد.

قابلیت جدید Face ID اپل قرار است جایگزین Touch ID شود و با بررسی ویدیوهای منتشر شده در این زمینه موفق شدیم نحوه راه اندازی این قابلیت را کشف کنیم. نحوه فعال سازی این ویژگی مشابه Touch ID است و کاربران می‌بایست ابتدا یک رمز عبور برای مواقعی که FaceID فعال نیست، انتخاب کنند. بعد از ساختن رمز عبور، سیستم IOS کاربر را راهنمایی خواهد کرد تا یک پروفایل بر پایه چهره خود ایجاد کند.

در اولین مرحله، کاربر باید به آرامی سر خود را به صورت دایره‌ای حرکت دهد و از صفحه نمایش چشم برندارد. این کار برای این است که سیستم، صورت کاربر را از زوایای مختلف ثبت کند و بعدا در شناسایی چهره دچار مشکل نشود. برخلاف Touch ID، اگر Face ID نتواند  الگوی کاملی از صورت ثبت کند، کاربر قادر خواهد بود از برنامه خارج شده وادامه عملیات را زمان دیگری ادامه دهد. بعد از انجام دو بار ثبت الگوی چهره، عملیات تمام می‌شود.

در طی انجام عملیات ثبت چهره، سیستم راهنمایی‌های کاربردی نیز ارائه می‌کند، مثلا از وی می‌خواهد که گوشی را در فاصله 25 تا 50 سانتی متری از صورت خود بگیرد و یا سر خود را به جهت به خصوصی حرکت دهد. در صورت قرارگیری مانع جلوی صورت، وجود چهره دوم در صحنه یا خارج بودن قسمتی از چهره، سیستم آن را تشخیص  می‌دهد.

نکته جالبی که وجود دارد این است که سیستم تشخیص چهره آیفون قادر است نگاه کاربر به صفحه دستگاه را تشخیص دهد که به آن "تشخیص توجه" گفته می‌شود و زمانی که دستگاه "توجه" یا "نگاه" شما را تشخیص ندهد، صفحه را کم نور‌تر خواهد کرد. به علاوه قبلیت‌های جدید زیادی نیز با کمک این سیستم به آیفون جدید اضافه خواهد شد مانند تصاویر پشت زمینه‌ایی که هنگام نگاه کردن فعال می‌شوند و قس علی هذا.

http://itiran.com/node/75229


موارد موضوعی مرتبط